קבלן שלד – קווים לדמותו

עבודות בנייה מתבצעות בפועל על ידי בנאים מיומנים ומנוסים, שמקבלים הנחיות ויודעים לבצע אותם באופן מדויק – על פי תוכנית הבנייה שנקבעה מראש. אבל, על מנת שהם יקבלו את ההנחיות המדויקות, מישהו צריך לפקח על העבודה ולתכנן אותה מגבוה, ועל כך אמונים בעלי תפקידים שונים, כשאחד החשובים שבהם הוא האדם המחזיק בתפקיד "קבלן שלד". כאן תוכלו למצוא את כל הפרטים אודות התפקיד החשוב הזה, שבלעדיו מבנה חדש לא יוכל לעמוד איתן על כנו.

מיהו קבלן שלד?

Building Contractor on Siteאותו אדם שאחראי על תכנונן של כל עבודות היסוד בבית, לרבות הגדרה מדויקת של קווי המבנה, בניית היסודות ובניית הקירות – כולל הגג והרצפה. בנוסף לכל אלה, דואג קבלן השלד לארגונו של צוות העובדים שיוציאו, בסופו של דבר, את התכנון מהכוח אל הפועל, כמו גם את כל החומרים הנדרשים לצורך ביצוע עבודות השלד המתוכננות.

קבלן שלד אמון גם על ניהול העבודות בשטח, והוא צריך להגיע אל אתר הבנייה מדי יום ולוודא שכל העבודות מתבצעות כשורה- על פי תוכניות הבנייה.

מה ההבדל בין קבלן שלד לקבלן גמר?

קבלן גמר או גמרים נכנס לתפקיד מייד לאחר סיום פעילותו של קבלן השלד. קבלן השלד בונה רק את שלד הבניין הקירות והאלמנטים החיצוניים. קבלן הגמר אחראי על כל מהלך העבודה הכוללת ריצוף, כלים סניטיריים וכדומה – עד לקבלת המפתחות. נושא הגימור הוא זה הנותן את המגע הסופי לבית. דווקא קבלן הגמרים הוא החשוב יותר בהתליך כיוון שהוא זה הגורם לבית לקבל את המהות האמיתית שלו כולל כל הפתרונות להם מצפה הלקוח.

 

ומה לגבי קבלן מפתח מול קבלן שלד?

נחשב כיום בישראל לקבלן היקר ביותר, אם כי יש החולקים על כך, כיוון שאינו מאפשר חריגה בסכום הכסף ומאפשר אחריות לאורף זמן. קבלן מפתח הוא "אבא ואמא" של פרקוייט הבנייה שלכם מההתחלה ועד לסיום. הוא מגלם גם תפקיד המפקח וגם אחראי עליו מכל זווית אפשריות. קבלן זה גם מספק שנת בדק ואחריות רבת שנים הלאה קדימה. קבלן מפתח טוב נותן אחריות כוללת של עסקת חבילה בבניה, בנייה מהירה ושוב עניין האחריות של בין 5 ל-7 שנות אחריות פלוס שנת הבדק שציינו.

איך בונים שלד של מבנה?

השיטה המקובלת כיום לבניית שלד של מבנה היא באמצעות בלוקים. מדובר בשיטה שמלווה את ענף הבנייה כבר שנים רבות, ושהוכחה בשטח כאיכותית ואמינה ביותר. בניית שלד באמצעות בלוקים מצריכה היכרות מעמיקה עם התחום ועם החומרים כאחד, כשהמטרה היא לבנות יסודות חזקים, רצפת בטון המבוססת על קורות וקירות העשויים מבלוקים, כאשר יש אפשרות לבניית קירות פנימיים מגבס.

על מנת להשיג את המטרה הזאת, יש לעשות שימוש בחומרי גלם רבים, כגון חול, מלט, בטון, בלוקים, חצץ, פלדה וסיד, כאשר יש חשיבות מכרעת לבחירתם. אלה צריכים להיות חומרים אשר גם עומדים בכל דרישות התקן, גם מתאימים לתוכניות הבנייה שנקבעו מראש וגם עומדים בכל דרישות התקציב. על קבלן השלד מוטלת המשימה הלא פשוטה לבחור את חומרי הגלם העומדים בכל הקריטריונים הללו, ולדאוג שהם יהיו באתר הבנייה במועד המתאים.

השלבים בבניית שלד

בניית שלד של מבנה נחלקת למספר שלבים:

  • הכנת השטח – לפני שמתחילים בבנייה יש לבצע מספר עבודות הכנה של השטח, הכוללות סימון מיקומן של התשתיות השונות, מדידת גבולות וקווי בניין שמתבצעת על ידי מודד חיצוני, גידור אתר הבנייה, הצבת שלטי אזהרה, יצירת תשתית ניקוז, ארגון תשתיות חשמל ומים הנדרשות לטובת עבודות הבנייה ובחירת מקום אחסון מתאים לכל הציוד הנדרש.

 

  • עבודות עפר – יש לבצע עבודות עפר מתאימות שיאפשרו את בניית המבנה, לרבות חישוף השטח, חפירות מתאימות, יישור של השטח, קידוחים לצורכי הצבת כלונסאות ויסודות ועוד.

 

  • בניית המרתף – במבנים בהם עתיד להיות מרתף, יש לבצע יציקת בטון שתשמש כרצפה, כקירות וכתקרה של המרתף ולבצע עבודות חשמל, אינסטלציה ותקשורת מתאימות הנדרשות להכשרת המרתף לשימוש.

 

  • יציקת רצפה – יש לבצע יציקת בטון איכותית שתשמש כרצפת המבנה כולו, כמו גם לבצע הכנות להתקנת התשתיות השונות.

 

  • בנייה – לאחר הנחת היסודות וביצוע כל ההכנות, ניתן להתחיל לבנות את כל שאר חלקי המבנה, על פי תוכניות הבנייה המוקדמות.

 

  • חיבור לתשתיות – לאחר סיום עבודות הבנייה יש לדאוג לחיבור המבנה לתשתיות חשמל,, מים, ביוב, גז ותקשורת, שישמשו את דייריו העתידיים.

קבלן השלד צריך לדאוג שכל שלבי הבנייה בכלל ובניית השלד בפרט יתבצעו בסדר הנכון, תוך שימוש בחומרי הבניין האיכותיים שעומדים בכל דרישות התקן, ותוך עמידה מלאה בלוחות הזמנים שנקבעו מראש. לטובת כך, צריך הקבלן להגיע לשטח מדי יום, להיות בקשר עם כל העובדים וקבלני המשנה הלוקחים חלק בתהליך הבנייה, ולהיות כל הזמן עם היד על הדופק על מנת שהעבודות תתבצענה בדיוק על פי התוכניות.

לאור זאת, בחירת קבלן שלד צריכה להתבצע בקפדנות יתרה, ומומלץ מאוד לשכור אך ורק את שירותיו של קבלן שלד עם תעודות ולא פחות חשוב – עם ניסיון מוכח בשטח.