טופס 4 – המפתח לנכס שלכם

אם רכשתם נכס, ולא משנה אם מדובר בנכס לטובת מגורים או בנכס לטובת הקמת עסק, חברה או מפעל, תוכלו להיכנס אליו רק אחרי שתקבלו טופס 4 מאושר מוועדת הבנייה הפועלת באזור שבו הוקם המבנה.

אז מהו בעצם טופס 4?

מדובר בטופס שעליו צריכה לחתום נציגות ועדת הבנייה באזור בו נמצא המבנה, על מנת לאשר את חיבורו לתשתיות המים, החשמל והתקשורת. לא בכדי קרוי טופס 4 גם בשם "בקשה לחיבור מבנה ראוי לחשמל, מים וטלפון", ולא בכדי מופיעה בו המילה "ראוי", שמתייחסת למבנה. אחרי הכול – הטופס יינתן רק לאחר שהתבצעו בו כל הבדיקות המכשירות אותו לשמש מבנה עומד ויציב שאינו מסכן את הנמצאים בו, בדיקות שצריכות להתבצע על ידי גורמים מוסמכים שונים – שכל אחד מהם אחראי על תחום אחר. אמנם, מדובר בתהליך ביורוקרטי לא פשוט, שלפעמים מרגיז ומתיש את בעלי הנכס, אולם אין בכלל ספק שהוא נחוץ – קודם כל על מנת להבטיח את בטיחותם ואת שלומם של האנשים שעתידים לשהות במבנה, כמו גם על מנת להבטיח שהקבלנים בישראל יבצעו את עבודות הבנייה והשיפוצים על פי כל דרישות התקן המחמירות שנקבעו על ידי המדינה. חשוב לציין, כי אדם שנכנס לנכס שלא קיבל טופס 4 חתום על ידי נציגות ועדת הבנייה הרלוונטית, כמו גם קבלן שמאשר כניסת דיירים למבנה בטרם קבלת טופס 4, עובר עבירה פלילית ויהיה צפוי לעונשים בהתאם למה שקבע החוק.

מהם הפרמטרים הנבדקים לצורך קבלת טופס 4?

חתימה על טופס 4 לבניין על ידי מהנדס מטעם ועדת הבנייה המקומית דינה כאישור מוסמך לכך שהמבנה תקין ובטיחותי, ומתאים לאכלוס דיירים. על מנת לספק את האישור, המהנדס צריך להגיע למבנה ולבדוק האם הוא בנוי על פי כל תקנות התכנון והבנייה, כולל כל אחד מהפרמטרים הבאים:

• המבנה נבנה בבנייה חוקית – עצם הבנייה נעשתה כחוק ועל פי היתרי בנייה מאושרים בכל האישורים הנדרשים.

 

• המבנה חזק ויציב – המבנה בעל יסודות חזקים ועמיד בפני כל פגיע מזג האוויר ובעיקר בפני רעידות אדמה. נדרש אישור לכך שבוצעו בדיקות של שלד המבנה, על מנת להוכיח זאת.

 

• המבנה מוגן בפני אש – יש לדרוש אישור של מכבי האש כי המבנה נבדק ועומד בכל דרישות התקן בכל מה שקשור לבטיחות מפני אש.

new home

• החללים המוגנים במבנה אטומים כראוי – על המהנדס לוודא כי מכון התקנים העניק לקבלן תעודה המוכיחה כי האיטום של חללים מוגנים במבנה התבצע כראוי וכי הממ"ד כשיר להגנה על הדיירים, במקרה הצורך.

• הקמת מעקות בטיחותיים – על האדריכל לספק אישור לכך שבמבנה הוקמו מעקות בטיחותיים אשר דיירי המבנה יכולים להשתמש בהם כמשענת ללא חשש מנפילה בשל חוסר יציבות של המעקות עצמם.

 

• אישור תקינות מערכת הגז – חברת הגז צריכה לבדוק את תשתיות הגז ואת מערכת הגז כולה, ולספק לקבלן אישור לכך שהכל תקין ושניתן להשתמש בה ללא חשש.

 

• אישור תקינות מערכות החשמל והתקשורת – על מנת להבטיח שבבית יהיה חשמל, שכל חוטי החשמל ואביזרי החשמל הותקנו בצורה בטיחותית ושניתן לקיים תקשורת טלפונית ואינטרנטית – מתוך דאגה לאיכות חיי הדיירים.

 

• מערכות סולאריות – אם מותקנות במבנה מערכות סולאריות, תידרש גם בדיקה שלהן וקבלת אישור על תקינותן ובטיחותן כאחד.

 

תקינות מערכות האינסטלציה והניקוז – יש לקבל אישור על תקינותן של מערכות אלה, על מנת שאיכות חייהם של הדיירים בנכס עצמו לא תיפגע ועל מנת שלא ייגרם נזק לדיירים אחרים ו/או לסביבה.

 

• אישור על הנגשת המבנה לנכים – היום לא ניתן לקבל טופס 4 אם המבנה לא מותאם לכניסת נכים בכיסאות גלגלים.

 

• אישור על תקינות המעלית – במבנים שכוללים מעליות יידרש אישור על פעילות תקינה ובטיחותית של כל מעלית ומעלית.

 

אישור על פינוי מבנים זמניים – בעת בניית מבנה חדש מוקמים באתר הבנייה מבנים זמניים לצרכים שונים. טופס 4 יינתן רק לאחר קבלת הוכחות לפינוי כל המבנים הזמניים מהשטח.

 

• אישור פינוי פסולת הבניין – בנוסף לאישור פינוי המבנים הזמניים מאתר הבנייה, יש לוודא שכל פסולת הבניין פונתה מהאזור. אמנם, פרמטר זה (והוא בלבד!) הוא לא תנאי הכרחי לצורך קבלת טופס 4, אבל אם לא יתקבל אישור כזה בתום שנה מקבלת הטופס – הקבלן יהיה צפוי לקנס ואפילו לעונש.

 

• אישורים מיוחדים – במבנים מסוימים יידרשו אישורים נוספים, כגון אישור על אטימות מספקת לרעש לגבי מבנים שבנויים במקומות הומים וכד'.

 

במקרה שבו המבנה אינו עונה על כל הפרמטרים שצוינו לעיל, יכול המהנדס להחליט שהמבנה לא מקבל טופס 4. המשמעות של צעד כזה היא כמובן דחייה של כניסת הדיירים למבנה, עד למועד בו יתוקנו כל הליקויים על ידי הקבלן. כשהקבלן יצהיר על סיום התיקונים תתבצע הבדיקה מחדש, ואם יימצא שכל הליקויים אכן טופלו – יוכל הקבלן לקבל את הטופס והדיירים יוכלו להיכנס למבנה.

לסיכום:

רק מבנה אשר עונה על כל הפרמטרים שצוינו מעלה ואשר אושרו על ידי קבלן מטעמה של הוועדה האזורית לתכנון ובנייה – יוכל להיות מאושר למגורים ובעליו, קרי – הקבלן, יוכל לקבל טופס 4 ולאשר את כניסת הדיירים אליו. חשוב מאוד להקפיד על בנייה בטיחותית ואיכותית, אשר תעמוד בכל הקריטריונים לקבלת טופס 4, הן על מנת להבטיח את ביטחונם של הדיירים ואת איכות חייהם, והן על מנת להבטיח ככל שרק ניתן – שהם יוכלו לאכלס את המבנה בזמן.