שיפוץ דירה

5 טיפים בנושא שיפוצים שכדאי לזכור אותם

שיפוצים מאפשרים לנו לחדש את הבית ולהתאים אותו לצרכים הנוכחיים שלנו. הם גם מאפשרים לנו לבצע שינויים הנדסיים, אם אנו רוצים יותר מאשר שיפורים קוסמטיים. כמו כן, זו הדרך הנכונה לעדכן את סביבת המגורים ולהפוך אותה למודרנית ואיכותית יותר. אם יש לכם חשק להתחיל לשפץ, עיצרו הכל ושימו לב לחמשת הטיפים הבאים. כדאי לכם לזכור אותם משום שהם יחסכו לכם גם הרבה כסף וגם הרבה דאגות מיותרות.

לא זזים לפני שמתכננים

ההחלטה שרוצים לבצע שיפוץ מהווה צעד ראשון, אבל בהחלט לא מספיק. עוד לפני שהרמתם אפילו טלפון אחד לאיש מקצוע, לפני שפניתם לאדריכל או למעצב פנים, לאינסטלטור, חשמלאי או רצף או מומחה לקירות גבס, חשבו בגדול מה אתם רוצים ולאן אתם שואפים. במסגרת התכנון לא חייבים להכין שרטוטים או משהו מעין זה (למרות שיש כאלה שנוהגים כך) אבל כן כדאי לענות על כמה דברים. למשל, האם רוצים שיפוץ כללי, כלומר להפוך את הדירה או הבית לשונים לחלוטין. האם רוצים להתמקד בחדרים מסוימים כגון חדר האמבטיה או המטבח. האם רוצים לטפל באינסטלציה ובאותה הזדמנות מחליפים גם את כל הריצוף. כדאי לחשוב על פתרונות תאורה, דלתות פנים וחוץ, סגנונות שמדברים אליכם.

תקציב וסדר עדיפויות

שיפוצים

במקביל לעריכת תכנית שיפוץ ראשונית, אפשר כבר להתחיל לחשוב על התקציב שמתאים לכם. לעניין זה קחו בחשבון כמה דברים. אם אתם סבורים כי התקציב שלכם ייאלץ אתכם להתפשר, הכינו סדר עדיפויות. רשמו מה הדבר שהכי דחוף לכם לשפץ ועל אילו דברים תהיו מוכנים לוותר, משיקולי עלות. יש להביא בחשבון גם כי כמעט בכל שיפוץ רציני מגיעים בסופו של דבר לחריגה מסוימת מהתקציב שעליו הוחלט. אם התקציב הוגדר נכון, חריגה תהיה של כ-10 עד 15 אחוזים. תקציב שלא ערוך נכון, שלא כולל בדיקה של מחירי השוק ובירור עם משפצים או אדריכלים עלול לטפס ולגרום לעגמת נפש. אל תדאגו אם תצטרכו לתקן את התקציב תוך כדי תכנון השיפוץ. זה תמיד עדיף על פני יציאה לדרך ללא תקציב נאות.

 

הצעות מחיר וכתב כמויות

טיפ חשוב ביותר שיש להקפיד עליו בכל שיפוץ רציני הינו הכנת כתב כמויות. מדוע זה חשוב? מכיוון שרק אם יש לכם כתב כמויות תוכלו באמת לבצע השוואה של הצעות מחיר משיפוצניקים, קבלנים ויתר אנשי המקצוע. כתב הכמויות בעצם מביא לכך שכולם מדברים אותה שפה. אין הפתעות ויודעים בדיוק מה רוצים ומה מקבלים. אגב, לא כדאי לבחור בהכרח בהצעת המחיר הכי זולה. הצעה שנראית זולה מדי ביחס לאחרים עלולה להתברר כאסון. אם יש לכם ספק, בקשו לקבל המלצות מלקוחות.

אופן ניהול העבודה

שיפוצים ניתן לנהל בשתי דרכים. או שאתם מנהלים בנפרד את המשא ומתן ואת סידור העבודה מול כל איש מקצוע בנפרד או שאתם נעזרים בקבלן שיפוצים שמביא עובדים ומתקשר עם קבלני משנה. הדרך הראשונה עשויה להיות יותר זולה, אבל היא גם יותר מסובכת. היא מתאימה אם יש לכם זמן פנוי ואם אתם בעלי יכולת ניהול וארגון. הדרך השנייה מורידה מכם הרבה עומס ויתרון נוסף – יש לכם גורם אחד ויחיד שעימו אתם צריכים לתקשר לאורך השיפוץ ואין בעיה של תיאום בין אנשי מקצוע שונים.

אתם בעלי הבית

לאורך השיפוץ זכרו תמיד כי אתם בעלי הבית. מבחינה מעשית, חשוב שתמיד תהיו מעודכנים ותנהלו שיחה מדי כמה ימים עם מנהל העבודה או עם אנשי המקצוע.

המאמר נכתב באדיבות ערן פולק