חיטוי מים לטופס 4

תנאים לקבלת טופס 4

הוועדה המקומית לתכנון ולבנייה היא זו שקובעת איזה בניין יקבל טופס 4 ולכן גם אישור לאכלוס. במאמר הבא נסביר מהם התנאים שבהם צריך לעמוד, עם מי אפשר להתייעץ ולמה חשוב להשקיע בחיטוי מים 

חיטוי מים לטופס 4

טופס 4, שמכונה גם טופס אישור אכלוס, מעיד למעשה על סיומו של תהליך הבנייה. היות והטופס אמור לאשר את האכלוס של בניין מגורים חדש או כזה שעבר תמ"א, יש צורך לעמוד בדרישות של הוועדה המקומית לתכנון ולבנייה. יתרה על כך, הוועדה המקומית לתכנון ולבנייה היא זו שקובעת שבעל ההיתר הוא האחראי על הגשת הטופס. 

מי חתום על טופס 4? 

התנאי הבסיסי לקבלת טופס 4 הוא חתימה של בעל ההיתר, עורך הבקשה, האחראית לביקורת וכמובן מודד מוסמך. התפקיד של אנשי המקצוע הללו הוא למעשה לאשר בחתימה שלהם את הסעיפים השונים המופיעים בטופס, מה שמאפשר ללמוד גם על הנושאים השונים שעליו להכיל.  

אישורים לטופס 4 

עוד קטגוריה נפרדת של תנאים לקבלת טופס 4 מתארת את האישורים שאותם צריך לצרף אל הטופס. כאן למשל מדובר על בדיקה של אדריכל ומודד מוסמך שלפיה יש אכן התאמה בין הבניה בפועל ובין היתר הבנייה, תכנית הבניין ומיקום הגוש והחלקה שרשומים בתכניות. בנוסף, יש צורך לצרף בדיקה שמאשרת שכל מבנה זמני פונה מהמקום ושהותקנו מערכות ניקוז ואינסטלציה על פי התקן. 

חברות שמאשרות טופס 4 

התנאים שיש לעמוד בהם לצורך קבלת טופס 4 כוללים בדיקות שמבוצעות על ידי חברות חיצוניות ולא רק על ידי אנשי מקצוע. כאן מדובר למשל על בדיקה של חברת גז שלפיה מערכת הגז תקינה ומוכנה לשימוש, או בדיקה של מכבי אש שמאשרת את עמידת המבנה בתקני האש – כל עוד מדובר על מבנה ציבורי. גם במבנה ציבורי וגם במבנה פרטי, יש צורך בבדיקת קונסטרוקטור שמאשר תקינות בטון וקונסטרוקציה ובדיקת מהנדס שמאשרת שהמבנה ראוי למגורים.  

חשיבות חיטוי מים לטופס 4 

אחד הדברים החשובים ביותר שעליהם צריך להקפיד על מנת לקבל טופס 4 זה כמובן חיטוי מים. ללא חיטוי מים אי אפשר לקבל טופס אישור אכלוס שחתום על ידי הוועדה המקומית לתכנון ובנייה, מה גם שמדובר על פעולה שעלולה לגרום לסכסוך בין הקבלן ובין הדיירים. בפועל, חיטוי מים גם חשוב מכמה סיבות אחרות: 

א. תקנות התכנון והבנייה – חיטוי מים היא פעולה חשובה מתוקף תקנות התכנון והבניה. היות ותקנות התכנון והבניה קובעות שיש לקבל אישורים למתן שירותי חשמל, טלפון וכמובן מים, אי אפשר לאכלס את הבניין בלי חיטוי מלא. 

ב. חיבור לתשתיות עירוניות – הדרך היחידה לקבל את אישור העירייה על חיבור המבנה לתשתיות המוניציפליות היא להראות טופס שמעיד על כך שבוצע חיטוי מים. בלי חיטוי מים, אף עירייה לא תסכים לחבר את המבנה או לסכן את התושבים. 

ג. מעורבות אנשי מקצוע – חיטוי מים לטופס 4 יכול להתבצע רק על ידי אנשי מקצוע שמוסמכים לכך. מנגד, קבלן שמנסה לבצע חיטוי מים ללא ליווי או ידע מקצועי מסכן גם את עצמו וגם את הסביבה . 

הבטחת מים איכותיים באמצעות החיטוי 

בשולי הדברים, כדאי להזכיר את החשיבות של חיטוי מים עבור אכלוס של בניין חדש גם בלי קשר להיבט הבירוקרטי של טופס 4. נכון שקבלת טופס אישור אכלוס היא שאיפה של כל קבלני בניינים חדשים או משופצים, אך עליהם להביא בחשבון גם את הנושא של הבטחת מים איכותיים לדיירים – לרבות עם ניקיון של הצנרת.