תכנון בית

תכנון בית – לדעת מה אנחנו צריכים, ומה אנחנו יכולים לעשות

תכנון בית
תכנון בית

כמה פעמים נכנסתם לבית של חבר או בן משפחה, ומיד שמתם לב שהתכנון שלו לקוי? שהמטבח נמצא במקום לא נכון, שהחדרים קטנים מדי, שאין הפרדה סבירה בין השירותים לסלון, או שחדר העבודה נמצא קרוב מדי לחדרי הילדים ואי אפשר להשתמש בו בצורה נוחה?

כל זה יכול ללמד שהדבר החשוב ביותר כשמחליטים לבנות בית חדש או לשפץ בית ישן, זה התכנון שלו. אי אפשר ליהנות מהמבנה שאנחנו מעוניינים להתגורר בו אם לא נדע לתכנן אותו בהתאם למה שאנחנו יכולים, בהתאם למה שאנחנו צריכים, וכמובן באופן שיהיה סביר והגיוני.

במאמר זה אנחנו נסביר מה זה אומר תכנון בית באופן שעונה לצרכים וליכולות שלנו, וכן בהתאם למה שאמור להיות סביר והגיוני. אך לפני כן, צריך לומר, תכנון בית אמור להיעשות על ידי אנשי מקצוע, אדריכלים, מעצבים. אנחנו יכולים לעשות את זה בעצמנו, אך רצוי להתייעץ עם אנשי מקצוע, רצוי להיעזר בגורמים שמבינים בנושא. אחרת אנחנו עלולים לתכנן את הבית מבלי לחשוב על פרטים מסוימים אשר יכולים להיות מאוד חשובים, ובסוף התהליך, לא נוכל לשנות את התכנון בהתאם וזה יהיה בעוכרינו.

איך מתכננים את הבית בצורה נכונה

כאמור תכנון בית אמור להתבצע על פי מה שאנחנו צריכים ובהתאם למה שאנחנו יכולים. כלומר, אנחנו צריכים לחשוב תחילה, כמה אנשים אמורים להתגורר בבית, באיזה גילאים הם, מה הצרכים שלנו, מה אנחנו מעוניינים שיהיה בבית וכיצד.

אחרי שחשבנו על כל זה, אנחנו אמורים לבחון מה עומד לרשותנו. כלומר, מה גודל המבנה שעומד לרשותנו, אילו דברים קבועים בשטח ואילו דברים אנחנו יכולים להזיז ולשנות (תשתיות, קירות וכדומה), מה המגבלות שלנו וכמובן מה התקציב שעומד לרשותנו.

למשל, אם אנחנו מתכננים בית לזוג הורים ושני ילדים קטנים, אנחנו צריכים לקחת בחשבון שמתישהו הם יגדלו וירצו חדרים נפרדים, לכן אם בהתחלה אנחנו לא מתכננים את הבית עם שני חדרים כאלה, נכון יהיה אם ניצור עבורם חדר אחד מאוד גדול, שבעתיד נוכל לחלק אותו.

דוגמא אחרת היא, כשאנחנו מחליטים לתכנן את הבית עלינו להחליט איזה מטבח אנחנו רוצים, סגור או פתוח. אם הוא סגור, אנחנו צריכים לדאוג שיהיה בו חלונות ופתחים אחרים, אם הוא פתוח, אנחנו יכולים לוותר על החלון, מאחר ותהיה כניסה ויציאה של אוויר ממקורות אחרים, אז אנחנו יכולים לנצל את כל הקירות של המטבח לצורך התקנת ארונות.

עוד דוגמא, אם אנחנו רוצים להקים חדר עבודה, אנחנו צריכים לוודא שהוא יהיה במקום נוח, מקום שקט, שיהיה קל לעבוד בו באמת. אין טעם לבנות חדר כזה ליד הסלון או ליד חדר הילדים.

כאמור, אנחנו צריכים לבחון מה אנחנו צריכים ומה אנחנו יכולים לעשות, ואז בהתאם לתכנן את הבית שלנו באופן סביר ורציונאלי.