בדק בית

תביעות ליקויי בניה

תביעות ליקויי בניהתביעות ליקויי בניה

בדק בית הוא תנאי להגשת תביעות ליקויי בנייה. הבדיקה מבוצעת על ידי אנשי מקצוע מוסמכים והיא מתייחסת לכל המרכיבים המשמעותיים במבנה. דוח הבדיקה משמש כבסיס להגשת התביעה והוא עשוי לתרום בקבלת פיצויים על סך מאות אלפי ומיליוני שקלים. בבדיקות מעורבים מהנדס בניין או מהנדס אזרחי, אדריכל הרשום בפנקס המהנדסים והאדריכלים ומהנדס מומחה, מודד מוסמך ושמאי מקרקעין. המעורבות של כל איש מקצוע תלויה בתוצאות הבדיקה וממצאיו מופיעים על גבי הדוח המשמש להגשת התביעה.

את הבדיקה רצוי לבצע בכל רכישה של נכס נדל"ן. בניגוד למה שנהוג לחשוב, תביעות ליויי בנייה נפוצות במבנים חדשים לא פחות מאשר במבנים ישנים. הסיבה לכך היא קבלנים המבצעים את הפרויקט ללא עמידה בתווי התקן המקובלים.

סוגי בדק בית להגשת תביעות ליקויי בנייה

על מנת להפיק את מלוא היתרונות מהבדיקות ולגבש תביעה חזקה ומהימנה יש להתמקד בתחומים הבאים:

א. בדיקה ויזואלית – בודק מוסמך יכול להיעזר במכשירי מדידה של מרחק, פילוס ריצוף, רטיבות, איתור נזילות מצנרת ואיתור רטיבות עם מצלמות אינפרא אדום. השילוב בין בדיקה ויזואלית לבין שימוש באמצעי איתור מתקדמים מוכיח את עצמו ומחזק את כתב התביעה של בעל הנכס נגד הקבלן.

ב. פרטים הנדסיים – הבדיקה מקיפה כל פרט הנדסי בנכס ואלמנטים כגון בדיקת השטח, דרישות המינימום של שטחי החדרים, שטחי החלונות, רוחב ואורך הפרוזדורים ועוד. בדיקה הנדסית גם מתמקדת במערכות החשמל, האינסטלציה, גג המבנה ויציבותו ושלד הבניין ואיכותו.

ג. איטום ותקינות חלקים – בידוד תרמי ואקוסטי נחשב היום לשיקול מרכזי בתהליך הבנייה של בתים חדשים. יש לבצע את הבדיקה כדי לזהות בעיות איטום ולעקוב אחר תקינות החלקים. כך מונעים חדירה של חום או קור לתוך הנכס וגם חוסכים בהוצאות אנרגיה.

לסיכום, הממצאים של בדק בית משמשים להגשת תביעה מול קבלן או בעלי הנכס הקודמים. קבלנים שרוצים לחסוך או מתפשרים על חומרי הגלם, על מקצועיות העובדים ועל הסטנדרטים בענף עלולים לעמוד בפני תביעה חמורה. מבחינת בעל הנכס, הדרך היחידה לתבוע אותם היא לבצע בדק בית מקיף.