שיקום מבנים

שיקום מבנים ישנים מול חדשים

תהליך שיקום מבנים הוא אינו תהליך קצר והוא דורש עבודה מיומנת ומנוסה. עם זאת, יש הבדל גדול מאוד בין לשקם מבנה חדש לבין שיקום מבנה ישן, ועל ההבדלים האלו במאמר זה נסביר בהרחבה.

חדש מול ישן

יש מבנים שנמצאים במצב רע מאוד כבר שנים רבות לעומת מבנים חדשים לחלוטין שמצבם מצוין, אך פגעו בגלל בעיה אחת ספציפית שיכולה להרוס את השימוש בהם לחלוטין. בשני המצבים יש צורך לשקם את המבנה אך שני המצבים יהיו שונים מאוד בפועלם ובתכליתם, כאשר אופי השיקום יהיה שונה ברוב חלקיו. השוני בין שיקום מבנה חדש לבין שיקום מבנה ישן יכול להיות גדול וזה בא לידי ביטוי בכמה פרמטרים שונים, כאשר מבנה חדש לרוב ייבחן בבדק בית ולאחר מכן ישקמו את מה שלא תקין, בעוד מבנה ישן מאוד יעבור ביקורת מבנים הרבה יותר עמוקה ומקיפה.

ההבדל הראשון בגין סוג הפגיעהשיקום מבנה

אפשר לומר שההבדל הבולט ביותר בין שיקום המבנים בשני המצבים הוא הסיבה מדוע השיקום בכלל נחוץ. אפשר להתייחס תחילה למבנה הישן כדי להבין מה זה בכלל תהליך שיקום באופן כללי על כל חלקיו. שיקום מבנה ישן לרוב יהיה תהליך שיקום ארוך יותר שכולל בדיקות מקיפות לגבי יציבות המבנה, המערכות שפועלות בו וכולה. שיקום מבנה כזה יהיה יסודי יותר כיוון שהוא לרוב יהיה מוזנח לזמן רב ולא יידרש שיקום בגלל פגיעה חיצונית. לעומת זאת, מבנה חדש לרוב ייאלץ לעבור תהליך שיקום בעקבות פגיעת טיל, שריפה, הצפה או כל פגיעה אחרת שיכולה לסכן את יושביו.

שיקום מבנה חדש: תהליך קצר יותר

שיקום מבנים ישנים הוא תהליך ארוך יותר משיקום של מבנים חדשים. מבנה חדש לרוב לא יסבול מבעיות של חוסר יציבות וכל החלקים שלו יהיו תקינים מלבד הבעיה שפקדה אותו. כמובן שיש בעיה קשה מבחינת אותה פגיעה, הרי יש פגיעות שונות כגון הצפות או שריפות שיכולות לפגוע בכמה חלקים במבנה ואף להוציא אותו מכלל שימוש למשך שבועות ארוכים ולעתים למשך חודשים. שיקום כזה יצטרך להתבצע באופן מהיר ביותר כדי להחזיר את המבנה לפעולה מלאה, כאשר לרוב הוא יתפנה לצורכי השיקום.

חידוש מבנה ישן דורש עבודה יסודית

כדי לחדש ושלקם מבנה ישן יותר יש צורך בבדיקה מעמיקה שתחילה תסביר מה בדיוק הבעיה במבנה. אפשר יהיה להבין די בקלות שהמבנה צריך לעבור שיקום רק ממבט חטוף עליו, כאשר לרוב העטיפה החיצונית שלו תיראה פגומה ביותר ויהיו לו

ביקורת מבנים - שיקום מבניםחלקים לא בנויים שככל הנראה קרסו, אך יכול להיות שהצבע שלו פשוט יהיה זה שיסגיר אותו כי מבנה שלא עובר תחזוקה, סופו להיות מקולף ולא מטויח. מעבר לכך, המבנה עצמו ככל הנראה יהיה ספוג לחות, מה שלא יקרה למבנה חדש, בגלל שהאיטום בו לא התחדש בזמן. המערכות והתשתיות במבנה לרוב יהיו במצב רע מאוד.

לא תמיד שווה לחדש מבנה ישן

אחד ההבדלים הגדולים ביותר שיש בין שיקום מבנים וחידוש ישנים אל מול חדשים הוא שמבנה ישן לא תמיד כדאי לשקם. אם ניקח לדוגמה מבנה שעומד באותו המקום כבר עשר שנים ואף אחד לא משקיע בו בכלל, אולי עוד מצבו יהיה טוב ביחס למבנה נטוש שעומד כך כבר 20 שנים אך יש יזמים שיעדיפו להרו אות ולא לשקם אותו. יש בכך יתרונות רבים כאשר אפשר לתכנן את כל המבנה מחדש ולא ללמוד אותו בעל פה. על ידי סקירה קצרה יחסית ביחס לתהליך השיקום עצמו, אך מעמיקה ויסודית, ניתן להבין האם זה כדאי או לא לפי משך הזמן שזה ייקח והעלויות.