שיפוץ הבית או מעבר לבית חדש – מה משתלם יותר?

מעבר דירה
מעבר דירה
השינויים בתחום הנדל"ן מעלים לא מעט תהיות לגבי הדילמה בין שיפוצים של דירה קיימת לבין מעבר לבית חדש. במאמר הבא נציג את השיקולים המרכזיים ונביא טיפים לקבלת החלטה מושכלת

היצע הדירות בישראל לא עולה בקנה אחד עם הביקוש והתוצאה היא נסיקת מחירים הנמשכת כבר מספר שנים ברצף. למגמה זו יש להוסיף את השינויים בתחום הנדל"ן, הנובעים מרפורמות ברמה הלאומית וגם משיקולי ביטחון, מדיניות, פוליטיקה, איכות סביבה ועוד.

יחד עם זאת, אין ספק שאחת הדילמות הותיקות הקיימת בקרב לקוחות פרטיים היא בין שיפוצים לבין מעבר לבית חדש. לכל אפשרות יש יתרונות וחסרונות אחרים ואין דרך להצביע על פתרון גורף בצורה חד משמעית. לחילופין, בהחלט ניתן להתייחס לשיקולים המרכזיים שעשויים לעזור בקבלת החלטה:

א. מצב הנכס – נכס שנבנה אחרי שנות ה-70 עומד בתווי התקן המבוקשים מבחינת עמידות בפני רעידות אדמה והוא גם מתאים לרוב הסטנדרטים המקובלים בענף הבנייה. לחילופין, נכסים אחרים שנבנו מוקדם יותר נמצאים במצב קשה ואין טעם לשפץ אותם. הטיפ בהקשר הזה הוא לקבל את ההחלטה בהתאם למצב הנכס ולהתייעץ עם אנשי מקצוע לגבי ערכו הכלכלי.

ב. ליקויי בנייה – ליקויי בנייה קיימים גם בנכסים חדשים וגם בדירות ישנות. יש בניינים ותיקים שבהם ליקויי הבנייה מינימאליים ולכן משתלם יותר לבצע שיפוצים, לעומת דירות שנבנו על פי סטנדרטים ירודים ולכן עדיף לעזוב אותן מוקדם ככל האפשר. גם כאן נדרשת בדיקה יסודית ומקצועית של מצב הנכס לאור נכסים אלטרנטיביים בטווח מחירים דומה.

ג. התאמה לצרכים – ההחלטה בין שיפוצים או מעבר לבית חדש היא סובייקטיבית גם מהבחינה של התאמה לצרכים. הורים שמתכננים להביא עוד ילדים לעולם לא תמיד יכולים להסתפק במקום העומד לרשותם בדירה, גם אם יבצעו שיפוצים בעלות מצטברת של מאות אלפי שקלים. מנגד, יש משפחות שדווקא יכולות לנצל את היתרונות של השיפוץ על מנת להתאים את הדירה הקיימת לצרכים חדשים מבלי לבזבז זמן וכסף על מעבר לבית חדש.

הכל תלוי בעסקה שתקבלו

מלבד האמור לעיל, השאלה האם משתלם יותר לשפץ את הדירה או לעבור לבית חדש תלויה בעסקה המוצגת ללקוח. יש מקרים בהם בהחלט עדיף לעזוב את הדירה הקיימת ולנצל הטבה משמעותית על בית חדש כדי ליהנות מתשואה מניבה. במקרים אחרים נהנים חלק מבעלי הנכסים ממגורים באיזורי ביקוש שרק ממשיכים לצבור ערך. באיזורים אלו עדיף כל הזמן לשפץ את הבית ולשמור על אופק פיננסי, מאשר לוותר על הנכס לטובת הלא נודע.

לסיכום, לא ניתן להחליט האם עדיף לעבור או לשפץ בית מבלי שמביאים בחשבון את השיקולים המרכזיים. כל לקוח צריך להכין רשימה מסודרת של יתרונות וחסרונות ולבדוק את הצרכים שלו בטווח הקצר והארוך.