מערבל בטון

שימוש במערבל בטון באתרי בנייה

מה תפקידו של מערבל בטון?

מערבל בטון הוא מכשיר שתפקידו לערבב את כל רכיבי הבטון עד שנוצר החומר במרקמו הנכון שמאפשר להשתמש בו באתרי הבנייה ובכלל. יש מערבלי בטון נייחים ויש כאלה ניידים, ויש גם כאלה שבאמצעותם ניתן לשנע את הבטון המוכן מהמפעל בו הוא מיוצר ועד לאתר הבנייה.

 

  • מערבל בטון נייח – הוא מתקן בעל נפח קטן יחסית, המסוגל להכין רק כמויות קטנות של בטון. המתקן מופעל באמצעות מנוע חשמלי המערבל את כל החומרים שמוכנסים אליו עד שהם מגיעים למרקם הרצוי. כאשר התערובת מוכנה מטים את פתח הדוד שבתוכו היא נמצאת, ומעבירים אותה לדליים או לכל מקום נדרש אחר. יש גם מערבלי בטון נייחים אופקיים בעלי ציר סיבוב אנכי, בהם משתמשים בעיקר במפעלים לייצור בטון או מוצרי בטון. באתרי בנייה משתמשים או במערבל בטון נייח קטן שמכונה "טפל'ה", או במערבלי בטון ניידים.

 

  • מערבל בטון ניידמערבל בטון שנפחו גדול יותר (12-5 קוב), המותקן על גבי משאית. החומרים מוכנסים אליו באופן אוטומטי במפעל הבטון, והוא מערבל אותם עד למרקם הנכון וגם שומר עליו שיהיה כל הזמן בתנועה, על מנת שלא יתקשה. במערבל מסוג זה משתמשים כשאין מספיק שטח להצבת המערבל הנייח, כשאין מקום לאחסן את החומרים שמרכיבים את הבטון או כשאין אפשרות לשנע את הבטון המוכן לאתר הבנייה. בגלל העובדה שהמערבל מותקן על משאית, השינוע מתבצע בקלות רבה ישירות אל אתר הבנייה.

מערבל הבטון באתרי בנייה

באתרי הבנייה עושים בדרך כלל שימוש במערבלי בטון נייחים קטנים, או שמשתמשים בבטון שמובא את האתר על ידי מערבלי הבטון הניידים. כאשר מדובר בהפעלה של מערבל בטון בכלל ושל מערבל נייד בפרט, חשוב שהדבר יתבצע רק על ידי אדם שהוסמך לכך, על מנת שלא לסכן אף אחד. בנוסף, על מנת לשמור על תקינות המערבל, יש להוסיף לחומרים שמהם מכינים את הבטון חומרים שמעכבים התקשות, כי אם הבטון יתקשה יתר על המידה הוא עלול לצאת מכלל שימוש. עוד דבר חשוב – יש מערבלי בטון ניידים שמצוידים במנוע נפרד, והם יכולים להמשיך לעמערבל בטוןבוד גם כשמנוע המשאית דומם. מערבלים שאין להם מנוע נפרד – יפעלו רק כשמנוע המשאית פועל.

על מנת שהבטון יהיה איכותי, חשוב שמערבל הבטון יהיה איכותי, ולכן מומלץ להשתמש אך ורק במערבלים אשר מיוצרים על ידי חברות המתמחות בתחום, ואשר מייצרות את המערבלים על פי כל תקני האיכות והבטיחות כאחד.

לסיכום – מערבל בטון הוא "פריט חובה" באתרי בנייה, וחשוב שהוא יעבוד באופן תקין על מנת שעבודת הבנייה תתבצע כסדרה. לפני תחילת העבודה יש לוודא שהמערבל עובד בצורה תקינה על מנת להבטיח, ככל שרק ניתן, שתערובת הבטון תצא בדיוק במרקם הנכון ותאפשר לבצע את עבודות הבנייה בדיוק על פי תוכנית העבודה.