שיטות הבניה הנהוגות בארץ

ישראל נחשבת מדינה מתקדמת יחסית בענף הבניה, זאת על אף שיש הרבה פרויקטים הנמשכים זמן ארוך מהרגיל. יחד עם זאת, אין ספק כי מגמות וטכנולוגיות חדשות התורמות לעבודה מקצועית של קבלנים, אדריכלים ובעלי עניין נוספים מגיעות לישראל בדיוק כמו למדינות מערביות אחרות.

נתונים אלו מעלים שאלות מעניינות דווקא לגבי שיטות בניה הנהוגות בארץ. חלק מהשיטות עומדות לביקורת בשל חוסר התאמה אל האוכלוסיה והתקציבים, בעוד הרבה שיטות זוכות לתמיכה ממשלתית וציבורית.

כל שיטה והמאפיינים שלה

ישנן שלוש שיטות מרכזיות המתאימות עבור פרויקטים של בניה בסדרי גודל שונים:

  • השיטה המסורתית – זו שיטת בניה רגילה המשמשת לבניית בתים בכל גודל. בשיטה הזו חומרי הבניין וחומרי הגלם מגיעים אל האתר עצמו. קבלן מבצע בשיתוף קבלנים נוספים מקימים את הבית או את הבניינים, תוך שהם מתחשבים בתקנות ובהגבלות הקבועות בחוק. בשיטה המסורתית של בנייה יש צורך קודם כל בחפירת יסודות, ולאחר מכן בהרכבה של תבניות וטפסות מעץ ויציקות בטון. חשוב לציין, כי בשיטה המסורתית הנהוגה בישראל הקירות מוקמים מלבנים. בין הקירות ממלאים מלט, והגימורים נעשים באמצעות טיח וצבע. שיטה זו קיימת כבר עשרות שנים, והיא נחשבת מעט מיושנת, איטית, מלכלכת ומרעישה. זו שיטת הבניה הנפוצה בישראל, והיתרונות שלה הן אפשרות לעבודה של פועלים שאינם אנשי מקצוע מנוסים, כמו גם עמידות לאורך זמן ויכולת אטימות ברמה גבוהה מאוד.
  • בניה טרומית – זו שיטה חדשה יחסית שנחשבת מתקדמת וחכמה הרבה יותר מהשיטה המסורתית. בשיטה הזו ניתן להקים בתים בצורה מהירה, זולה, נקייה ומקצועית. בניה טרומית גורמת נזק מינימאלי בלבד לסביבה ולבעלי החיים שנמצאים תמיד באיזור מגורים כמו יונים וכ"ו ובצורה זו מבטיחה עמידה בקריטריונים ירוקים. המאפיינים של השיטה הזו הם תהליך תכנון מדויק והפרדה בין הכנת המבנה לבין הקמתו בשטח. בשלב הראשון מתבצע תכנון של המבנה לפרטיו, ולאחר מכן מוזמנים החלקים ממפעל מקצועי. חלקים אלו מורכבים בשטח בשלב השני על מנת ליצור את המבנה המבוקש. הרכבת המבנה מסתיימת תוך זמן קצר, אולם יש צורך במעורבות של בעלי מקצוע מיומנים על מנת להשיג את יתרונות השיטה.
  • בניה מתועשת – שיטות בניה אלו משלבות בין הבניה המסורתית לבין הבניה הטרומית. את יסודות הבניין בונים בשיטה קונבנציונאלית רגילה, אך את קירות המבנה והתקרה מזמינים דרך מפעל בדיוק כמו בשיטה הטרומית. היתרון של השיטה הוא התאמה אידיאלית למבנים גדולים אשר לא תמיד מאפשרים שינוע לוגיסטי של חלקים מהמפעל עד השטח. כך לדוגמא ניתן לבנות בשיטה הזו גשרים, בניינים גבוהים במיוחד, מפעלים רבי קומות וכדומה. היתרונות של בניה מתועשת הם שיפור איכות הבניה, מינימום של פגיעה באיכות הסביבה והנפקת תוצרים מהירים בעלות נמוכה. החסרונות הם צורך בבחירת חברה מקצועית ומנוסה אשר תדע לעמוד בדרישות של אדריכלים, יזמים ומזמיני העבודה.