קידוחים באדמה

קידוחי קרקע בעולם

קידוחי קרקע הם תחום לכל דבר, והם נעשים למגוון מטרות שונות ונוגעים במקומות שונים. מדובר בשם כללי לתחום אשר נוגע במגוון ענפים ומיועד למגוון תועלות כאלה ואחרות. קידוחי הקרקע מבוצעים במגוון שיטות ובאמצעי קידוח שונים כאלה ואחרים על פי הצרכים בכל סוג של קידוח. הבחירה בשיטת הקידוח ואמצעי הקידוח תלויה בעומק הקידוח, קוטר הקידוח וברמת הנגישות אל אתר קידוחי הקרקע בו מדובר. הנה כמה דוגמאות לקידוחי קרקע נפוצים ברחבי העולם, ואלה הם:

  • קידוחי נפט – כשמם כן הם, קידוחים אלו נעשים למטרת מציאת והפקת נפט, ולמרבצי גזים טבעיים ברחבי העולם כולו.
  • קידוחי קרקע למחקרים גאולוגיים – קידוחים אלו מיועדים למחקרים שונים העוסקים במדע כדור הארץ, מדעי הטבע ומדעי האדמה. הקידוחים נעשים למטרות מחקר וניסיונות בשטח.
  • קידוחי בינוי – קידוחים בתחום הבניה הם קידוחים נפוצים מאוד. בקידוחים אלה מתבצעים קידוחים למטרת בדיקת סוג קרקע, קידוחי קרקע של בורות ניקוז ורקב או בורות ספיגה של ביוב. הסוג הנפוץ ביותר לקידוחים הוא קידוחי כלונסאות, אשר עליו נפרט בהמשך.

אז מה הם קידוחי כלונסאות

קידוחים באדמההקידוחים הנפוצים ביותר הם קידוחי כלונסאות – קידוחים אשר קשורים לתחום הבנייה דווקא. הסיבה לכך היא שמדובר בקידוחי בטיחות לבניין. כלונסאות הן יסודות העשויות ממתכת חזקה, כאשר המטרה שלהן היא לשמור על יציבות הבניין. כאשר מתבצע הקידוח, מוחדרות הכלונסאות עמוק אל הקרקע עליה נבנה הבניין. הכלונסאות מוקפות בבטון חזק ואטום, שזה מתחבר ליסודות ולתשתית הבניין. המטרה העיקרית של קידוח זה היא בסופו של דבר לשמור על יציבות הבניין, בעיקר בפני סכנות כמו רעידות אדמה אשר עשויות לגרום להתמוטטות של הבניין. סוג קידוח זה נפוץ בעולם כולו, בעיקר במדינות כמו יפן וארה"ב, מדינות בהן מתרחשות רעידות אדמה לעיתים קרובות יחסית. בניינים גבוהים במיוחד או בניינים אשר נבנים על קרקע חולית, הם בניינים אשר בהם כלונסאות הן הכרחיות לקידוח, וזאת על מנת לשמור על יציבות הבניין בדרך הטובה ביותר שניתן באמצעים שיש בידינו כיום.