ריצוף לגינה

פתרונות ריצוף לגינה

אחת המטרות העיקריות של בחירת פתרונות ריצוף לגינה היא למנוע מצב שבו שורשי עצים וצמחים בולטים מעל פני הקרקע. בעזרת גיזום עצים לדוגמא ניתן להגן מפני חדירת שורשים לצינורות ביוב, גזילת משאבים מצמחים אחרים ועיוות צורת הקרקע. השאלה היא אילו פתרונות ריצוף קיימים ומה ההבדל ביניהם.

הנה כמה עצות שיכולים לסייע לבחירת פתרונות ריצוף עמידים וחזקים לגינה:

א. הכנה מוקדמת – לא משנה באיזה פתרון ריצוף בוחרים, תמיד יש צורך בהכנה מוקדמת. במסגרת ההכנה מבצעים כריתת שורשים וגיזום עצים ומתייעצים עם אנשי מקצוע לגבי יישור הקרקע. יש לנקות היטב את המשטח שעליו מיישמים את הריצוף ולהרחיק נקודות תשתית רגישות מבחינת חשמל ומים.

ב. מפרט טכני – אפשר להשוות בין פתרונות ריצוף לגינה על פי המפרט הטריצוף לגינהכני והעמידות. ההבדלים הגדולים ביותר הם בין דק, בטון מוחלק או ריצוף עם אבנים משולבות. מצד שני, לכל ריצוף יש יתרונות וחסרונות אחרים. משטח דק לדוגמא יהיה אסתטי ורגיש לחדירת שורשים, בעוד משטח בטון יהיה מאסיבי וחזק. לעומת זאת, אבנים משולבות יכולות להתאים לריצוף שביל הכניסה לגינה ולחנייה.

ג. אקלים – פתרונות ריצוף לגינה צריכים להתאים למזג האוויר הישראלי ולאקלים לח וחם. הם חייבים להיות עמידים גם לאחר חשיפה ממושכת לשמש ולא להיפגע מניסיונות צמיחה של שורשי עצים מתחת לפני הקרקע. התאמה של פתרונות ריצוף לאקלים תחסוך הוצאות תחזוקה ותמנע נזקים בלתי הפיכים.

כל כמה זמן צריך לבצע גיזום עצים בגינה מרוצפת?

גיזום עצים בגינה מרוצפת כולל מענה על צרכים אסתטיים ופונקציונאליים. הגיזום עצמו מתייחס לחלק העליון של העץ והוא מתבצע על ידי אנשי מקצוע עם מנוף או במות הרמה, בעוד כריתת שורשים מתבצעת עם מכרסמת. השילוב בין כריתת שורשים וגיזום עצים ימנע פגיעה בריצוף והוא יכול להבטיח גם את העמידות של אבן, צפחה, עץ או בטון.

בבחירת פתרונות ריצוף לגינה כדאי להתייחס למערכת השיקולים האסתטית ולהביא בחשבון את ההשפעה על חלל הפנים של הבית. כך קל יותר לשמור על מראה אחיד ובעל נוכחות.