בטון בביוב

פתיחת סתימות בטון בביוב באמצעות ביובית

הופעת בטון בצינורות הביוב היא לא תופעה נדירה, כאשר התוצאה הסופית שלה היא סתימה מלאה או חלקית של הצנרת. כאשר דבר מעין זה מתרחש, החיים בבית הופכים להיות בלתי נסבלים: ריחות צחנה סוללים את הדרך לקראת הצפות, והצורך הממשי בפתיחת הסתימה לא יאחר לבוא. אם בעבר הדרך היחידה לפתור את הבעיה היתה באמצעות חתירה לכיוון המקטע הסתום והחלפת הצינור תוך שבירה של לא מעט אריחים ומרצפות, הרי שכיום ניתן להזמין שירותי ביובית ולפתור את הבעיה בצורה מהירה ואלגנטית. כיצד הדבר מתבצע?
להלן עיקרי התהליך:

 כיצד מגיע בטון לביוב?

עוד לפני שניגע ביתרונותיה של כל ביובית בפתיחת סתימות ביוב, חשוב להבין כיצד הגיע לשם הבטון מלכתחילה. ובכן, הבטון יכול להגיע לצנרת בשתי אפשרויות מרכזיות:בטון בביוב

  • בעת בניית המבנה – הצנרת חשופה לחלוטין ולכן בטון וטיח עשויים לחדור אליה בקלות ולהתייבש על הדפנות.
  • בעת שיפוץ מבנה קיים – הפועלים אינם תמיד שומרים על כללי הבסיס שהם שטיפת חומרי הבניין בצינורות שמחוץ למבנה, כך שהם שוטפים את שאריות הבטון ושאר חומרי הבנייה היישר אל צנרת הביוב הביתית.

כאשר נגרמת חסימה חמורה, מעבר המים בצנרת אינו מושלם, כך שקצב ספיקה מהיר יחסית עשוי לגרום לעליית מפלס המים בצינורות ולגרום להצפה. כאשר הסתימה חלקית, המים בתוך הצינורות זורמים בצורת מערבולת, תופעה שעוזרת בהיצמדות חלקיקים מרחפים שונים במים אל הבטון וגורמת להחמרת החסימה עם הזמן.

ביובית – פתרון אלגנטי לפתיחת סתימות בביוב חמורות

כאמור, במקום לתור פיזית אחר המקטע הסתום בצנרת ולהרוס תוך כדי חציבה את אריחי הבית, ניתן כיום להשתמש בשירותי ביובית ולפתוח את הסתימה בקלות וביעילות באמצעות לחץ מים חזק. הביובית הינה משאבה שנישאת על גבי כלי רכב שלו מיכל מאסף. היא מזרימה מים בעוצמה חזקה במעלה הצנרת ושואבת בחזרה את המים בלחץ אדיר. הסנקת המים ושאיבתם גורמת לניתוק הבטון מדפנות הצנרת ולפתיחת הסתימה. על מנת להיות בטוחים שהסתימה אכן נפתחה, ניתן להחדיר לצנרת מצלמת צינור ולוודא שכל הבטון הוסר. זהו אלמנט חשוב מאוד בתהליך שיוצע לכם על ידי נותני השירות המובילים.

על מנת למנוע את הישנות הבעיה חשוב מאוד שלא לשפוך לתוך צנרת הביוב חלקיקי בטון, חצץ, טיח ואפילו סיד. כל אלו הופכים למעין "עיסה" צמיגה ודביקה שעשויה לסתום את הצנרת ולגרום ללא מעט בעיות. שירותי ביובית אמנם יטפלו בבעיה בצורה יעילה, אך ללא שמירה על עקרונות אלה היא תשוב במהרה.