פלטות עץ לבניית ריצוף דק

פלטות עץ משמשות עבור בנייה פרטית וציבורית וההבדלים ביניהן באות לידי ביטוי בתכונות פיזיות, מראה וגימור, מחיר ועלויות תחזוקה. במאמר הבא נסביר איזה סוג של פלטות עץ יש בישראל ונבין מה חשוב לדעת כדי לשמור עליהן לאורך זמן.

פלטות עץ מאפשרות בנייה של ריצוף חוץ נוח, עמיד וידידותי לסביבה. משטח ריצוף חוץ עשוי קורות עץ מסוגים שונים והוא יעיל בגינות פרטיות, חנויות ומסעדות וגם שטחים ציבוריים כמו נמל, טיילת וכדומה. גם שבילי גישה המיוצרים ממשטחי ריצוף חוץ נפוצים במרחב הציבורי ומעניקים לו מראה טבעי ורענן.

פלטות עץ לבניית דקים

השימוש בפלטות עץ עבור בניית דקים היא חלופה זולה ויעילה והיא משתלמת בהשוואה לאלטרנטיבות אחרות. היא עדיפה על פי חלופות ריצוף והוא נבחר בהתאמה אישית לצרכי הלקוח. יש הרבה סוגים של עצים שיכולים לשמש לטובת בניית משטח ריצוף חוץ:

  • אורן
  • איפאה
  • קומרו
  • אירוקו
  • טיק
  • במבוק
  • אקליפטוס
  • אגוז

באופן עקרוני, ההבדלים בין סוגי העצים נובעים מתכונות פיזיות, מראה וגימור, מחיר ועלויות תחזוקה בטווח הקצר והארוך. משטחים הבנויים מעצים שונים יהיו בעלי תכונות פיזיות שונות, המשפיעות לא רק על אופן בניית המשטח אלא גם על המראה שלו. לכל עץ יש מראה וטקסטורה ייחודיים כאשר לאחר ההתקנה ניתן להקנות לו גימור אחר לפי בחירת הלקוח.

לוחות עץ לדק

בחירת חומרי הגלם המתאימים עבור בניית ריצוף חוץ מעץ מתבצעת לאחר השוואה בין סוגי העצים. לאחר מכן ניתן לבחור היכן וכיצד להניח את קורות העץ, כאשר האופציה הפופולארית היא הנחה לרוחב. הנחה זו מתאימה למשטחים גדולים כמו שבילים, לעומת הנחת קורות לאורך בה הדגש הוא על מראה אלגנטי ונקי. אפשר להוסיף פרגולה מעל משטחי העץ ולשמור על המראה הטבעי שלו תוך הגנה מפני נזקי השמש.

מבחינת תחזוקה, רוב הדקים עשויים עץ ולכן הם אורגניים וטבעיים. כדאי לטפל במשטחי העץ אחת לשנה לפחות, למרוח עליהם חומרי הגנה ייעודיים ולהתייעץ עם אנשי מקצוע לגבי טיפוח שלהם במהלך החורף. קשה להגדיר תקופת זמן מדויקת לכל סוג עץ, אך באופן עקרונים משטחים הבנויים מעצים קשים נוטים להישמר זמן רב יותר מאשר משטחים הבנויים עצים רכים. עלויות התחזוקה כוללות בדרך כלל רק שימון מחדש של הדקים כדי להחזיר להם את המראה החיוני והמקורי.

סוג ההתקנה ועלויות התחזוקה לא מהווים פקטור משמעותי בהחלטה באיזה סוג של עץ להשתמש עבור בניית משטח ריצוף חוץ. הדבר החשוב הוא לבחור את העץ המתאים לסביבה מבחינה דקורטיבית ומעשית, להתרשם מסוגים שונים של התקנת משטחי ריצוף ולשקול הוספת פרגולות. אפשר להקים את משטחי הריצוף בבתים פרטיים לקראת ריצוף של הגינה, החצר או המרפסת, או לחילופין להעדיף אותם כחלק משדרוג הסביבה הציבורית ואיזורי המגורים בתוך הערים הגדולות.