על מה כדאי לחשוב לפני בניית בית פרטי?

בית פרטי

בניית בית פרטי מאפשרת ללקוח להגשים את החלומות הכמוסים ביותר. בניגוד לבית הנרכש מקבלן בו אין טווח גמישות רחב לגבי עיצוב, מיקום, חיפוי, גימור וכדומה, בבית פרטי הדגש הוא על העדפות אישיות. יחד עם זאת, מדובר על תהליך מורכב וארוך מאוד, הדורש לא מעט סבלנות ומשאבים. הדרך הנכונה לצלוח את תהליך הבניה היא לחשוב מראש על מספר נושאים.

פרמטרים להגדרת התקציב

בראש ובראשונה כדאי להגדיר את התקציב. חשבו כמה אתם מוכנים להשקיע בבניה, בבית עצמו ובמגורים. נסו לפלח את התקציב על פי אנשי מקצוע ותשלום לקבלן ועובדים נוספים. זכרו כי התקציב העומד לרשותכם צפוי לשרת את כל הבניה.

רשמו את סעיפי ההוצאות המרכזיים:

– אדריכל
– מהנדס שלד
– יועץ קרקע
– מודד
– היתרי בניה
– נותני שירותים (נגרות, אינסטלציה, חשמל, טיח, ריצוף, צבע וכדומה)
– עיצוב פנים
במהלך הדרך תפגשו דרישות להוצאות נוספות, אך ההוצאות המופיעות לעיל הן הבסיס. בהינתן פרטים על ההוצאות יהיה קל יותר לחשב את התקציב. בכל מקרה, קחו בחשבון עוד 15% עבור תשלומים בלתי צפויים.

התנהלות מול האדריכל והוועדה המקומית לתכנון ובניה

בית פרטי עוד נושא שכדאי לחשוב עליו לפני בניית בית פרטי כולל את ההתנהלות מול האדריכל. זהו הגורם המרכזי בתהליך הבניה, ויש לו תפקיד חשוב בשביעות הרצון שלכם. השוו בין אדריכלים, בדקו את הניסיון שלהם, ובררו מי מהם גורם לכם להרגיש טוב. אל תקלו ראש ביחס האישי של האדריכל, והכי חשוב זה לא להתפשר. העדיפו לשלם עוד כמה אלפי שקלים לאדריכל מנוסה, מקצועי ומומלץ מאפשר לפנות אל אדריכל לא מיומן, ולהיפגע בטווח הקצר והארוך.
נושא נוסף שמומלץ לחשוב עליו מראש הוא הגשת בקשה לוועדה המקומית לתכנון ובניה. ללא היתר מהוועדה לא ניתן להניח את אבן הפינה לפרויקט. תצטרכו להוכיח בעלות על הנכס או המגרש, להגיש מפה טופוגרפית עדכנית של האיזור המיועד לבניה, ולהראות תכנית של הבית כאשר היא חתומה על ידי אדריכל או מהנדס. בנוסף, וועדה מקומית לתכנון ובניה דורשת הצגה של תכנית פיתוח של האיזורים הגובלים בחלקה. תפקידה של הועדה הוא לבדוק האם הפרויקט שלכם עומדת בתכניות העירוניות והארציות. לאחר הגשת הנייר יש להמתין מספר חודשים עד קבלת האישורים.

קבלן מפתח או בניה עצמאית?

אחד הנושאים החשובים ביותר שכדאי לחשוב עליו לפני בניית בית פרטי הוא השוואה בין קבלן מפתח לבניה עצמאית. קבלן מפתח אוסף מכם צרכים ודרישות, מגדיר יחד איתכם את מטרות הבניה ומתחייב ללוח זמנים. הוא מתאם בין נותני השירות ואנשי המקצוע, ואתם מתנהלים רק מולו. מנגד בניה עצמאית תחייב אתכם להשקיע לא מעט זמן וכסף במרדף אחר גורמים שונים. חשבו היטב מה עדיף לכם, ורק לאחר מכן התחילו את הפרויקט.

נכתב באדיבות אייל ד אבן ושיש חברת בניה ושימור מבנים