עיצוב חדר התינוקות

אירגון ועיצוב חדר תינוקות לקראת הלידה, הוא פרוייקט מיוחד ומהנה. חדר תינוקות הוא אזור שיכול לשמש לצורך הרגעה האכלה הרדמה וכמובן שינה של התינוק. נוסף על כך זה המקום בו ניתן לאפסן את חפציו, והאזור בו הוא יכול לשחק ואם הזמן גם יבין שזה האזור הפרטי שלו. בעיצוב חדרי תינוקות ישנן כמה החלטות עיצוביות וגם פונקציונליות שכדאי לבצע מראש, על כן איגדנו עבורכם כמה טיפים פשוטים שמומלץ להתחשב בהם כאשר אתם ניגשים למלאכה.

בדק חדר:

את חדר התינוק מומלץ למקם קרוב ככל הניתן לחדר ההורים, בכדי שהגישה אליו במהלך הלילה תהייה זריזה וגם בכדי שיהיה קל לשמוע אותו במהלך הלילה. בנוסף כדאי ושיהיה בחדר חלון לאיוורור ואור טבעי. אלו שני הפרמטרים שיעזרו לכם בקביעת החדר בבית. אם החדר שמיועד להיות החדר של בן או בת המשפחה החדש שימש למטרות אחרות, מומלץ לבצע 'בדק חדר' לפני ההכנות. מה כדאי לבדוק: האם יש סימנים של רטיבות או עובש על גבי הקירות והתקרה בחדר? האם החשמל במצב תקין? האם החלונות אטומים דיו? האם המזגן עובד גם מחמם וגם מאוורר? אם ישנם שקעים של חשמל שתינוק שזוחל יכול להגיע אליהם? אם כן מומלץ לכסות אותם עם מגן בטיחות. בנוסף כבלים של חשמל כדאי מאוד להגביה, ושלא יהיו חשופים על הרצפה. גם אם התינוק הקטן שוהה רוב הזמן על הידיים או בעריסה, יעבור הזמן מהר מכפי שאתם חושבים עד שילדכם יוכל לזחול והוא יהיה חשוף לכל הנמצא בטווח הרצפה.

צבע:

בהחלטות הנוגעות לעיצוב חדרי ילדים וחדרי תינוקות, ל'מבוגרים' יש נטייה לשחרר מעצורים בכל הנוגע  לצבעים עזים ושילובים ססגוניים, שלא היה להם מקום בשאר חדרי הבית. כיוון שמחקרים רבים מראים כי לסביבה רגועה יש השפעה מריגעה על ילדים, ובייחוד על תינוקות, מומלץ למתן את נטייה זו. חדר תינוקות הוא חדר בו מרדימים את הפעוט וגם אם הוא שוהה בו במצב של ערות הוא בהכנה לקראת שינה, מומלץ לעצב את החדרכך שישרה אווירה מרגיעה ונינוחה. זאת ניתן לעשות על ידי בחירה של צבעים מעודנים ובהירים כמו בז' ושמנת בשילוב גווני פסטל ודוגמאות של צורות פשוטות וצפופות. אם כן חשקתם בצבעים חזקים שמעוררים גירוי מומלץ לעשות שימוש בצבעים אלו באזורים מסוימים כמו על ידי תלייה של תמונות,  בתלייה של מובייל,בשילוב של טסטיל בוילונות וכריות.

תאורה:

בחדרי תינוקות חשוב לדאוג לשילוב של תאורה טבעית ותאורה מלאכותית. מומלץ לרכך את התאורה ככל הניתן- משום שעייני התינוקות רגישות מאוד בחודשים הראשונים. את התאורה הטבעית ניתן לרכך על ידי שימוש בוילונות ואת המלאכותית על ידי שימוש באהילים. נוסף על כך כדאי לדאוג לתאורת  צד יותר אווירתית שתהווה תוספת לתאורה מהתקרה.

מיטת תינוק:

שני הרהיטים החשובים ביותר בחדר ילדים הם שידת ההחתלה ומיטת תינוק.  אם אתם מחליטים לקנות רהיטים חדשים שווה לעשות מחקר שוק קטן לשם השוואת מחירים ובדיקה של האיכויות השונות המוצעות. אם אתם קונים רהיט חדש חשוב לוודא שלמוצר תו איכות ממכון התקנים הישראלי. אם אתם תקבלו רהיטים במתנה, או החלטם לקנות יד שנייה ( קיים שוק לא קטן של רהיטי ילדים משומשים כך ששווה לבדוק את ההיצע, זו הזדמנות לחסוך קצת בהוצאות.) כך או כך הנה הדברי שכדאי לבדוק: האם הרהיט מעץ מלא? האם הוא צבוע בצבע על בסיס מים? האם הסורגים של מיטה מרווחים נכון? מרווח בינהם לבדוק שהוא לא עולה על שישה סנטימטירים (אחרת יש סכנה שהראש עלול להיתפס) האם למיטה יש גלגלים? אם כן אז  חשוב לוודא שהמעצורים עובדים והם באיכות גבוהה, האם הסורגים של המיטה ננעלים היטב? האם ניתן להעלות ולהוריד אותם בקלות?

שידת החתלה:

גם לשידת ההחתלה צריכה לעבור מבחן תו תקן, ולוודא שהיא צבועה בצבעים ידידותים לסביבה. מומלץ שפינות הרהיט יהיהו מעוגלות ולא חדות, ושמשטח ההחתלה יהיה רחב ונוח. כדאי שהמגרות יפתחו ויסגרו בקלות רבה ושיהיה בהן מספיק מקום לאחסון.

עיצוב חדרי תינוקות וילדים

כיסא נוח:

כיסא נוח ונעים הוא פריט שמומלץ שיהיה בחדר. את פעולת ההרגעה ההאכלה והרדמה ניתן לעשות בו על ידי ישיבה נעימה ושלווה. הכיסא יכול להיות בצורה של כורסה מרופדת עם הדום או כיסא נדנדה עם משענת גב וזרועות עם כריות מפנקות.

פתרונות אחסון:

מומלץ להגדיר אזור אחסון של צעצועים, בתחילת הדרך יהיה לכם קל מאוד לשמור על סדר וארגון החדר, אך מהר יותר מכפי שנדמה לכם תתחילו לאגר כמויות של צעצעועים ומשחקים, וכדאי מאוד שיהיה להפ פתרון אחסון אסתטי, שיקל על שמירה של סדר וגם יהיה נעים לתצוגה בעין

מדפים הם פתרון אחסון מאד יעיל הם מאפשרים אחסון דברים רבים החל מצעצועים, משחקים, ספרים, דגמים של אוניות ומטוסים, חפצי נוי שונים וכדומה. ניתן לתלות אותם על הקיר או להניח אות בצורה מודולרית מהרצפה לכל גובה שרוצים.

פתרון נוסף הוא של סלים תלויים, זה הוא פתרון זה מאד יעיל בחדרים בעלי שטח קטן  , והם מאפשרים את ניצול החלל עצמו מבלי לפגוע בשטח החדר שמיועד למשחק וזחילה. בסלים אלה ניתן לאחסן צעצועים, בגדים וכדומה.