עיצובי בטון לקישוט הבית

 

בטון הוא אחד החומרים הנפוצים ביותר בעולם הבניה, ואין אדם שלא נתקל בו מכיוון שהחומר משולב בצורה כזו או אחרת במרבית המבנים בישראל. מדובר בחומר אשר נוצר כתוצאה משילוב של צמנט, חול, חצץ ומים. את הבטון משנעים באמצעות מערבלי בטון ומיישמים בתהליך הבנייה. מדובר בתערובת זולה יחסית, אשר מתקשה באוויר ומתחזקת מאד, ומכל הסיבות הללו היא הפכה לשכיחה ונפוצה במיוחד בישראל, אשר בה נבנו בתים ומבני ציבור מרובים על פני תקופה קצרה.

עיצוב בבטון

מכיוון שבטון נתפס כחומר יישומי שימושי, הוא נתפס בישראל כחומר ללא תכלית עיצובית ולרוב מסתירים אותו בעזרת חיפוי מסוג כזה או אחר. למרבה ההפתעה נוצרה בשנים האחרונה מגמה חזקה של עיצוב בבטון, ומגמה זו הולכת ומפוגגת לאיטה את התדמית של החומר כחומר שאין לו כל היבט אסתטי וכדאי להסתירו.

ראשית, מקובל יותר ויותר לבנות מבני בטון חשוף, אשר נחשבים לעמידים במיוחד וקלים לתחזוקה. מדובר בחומר אידיאלי למבנים גדולים כמו מבני ציבור, אך הוא יצא מהאופנה לקראת שנות השישים של המאה הקודמת. בשנים האחרונות מתפתחת, כאמור, מגמה הפוכה והחומר חוזר לקדמת הבמה. השימוש בבטון הפך לאופנתי עד כדי כך שיותר ויותר דירות מפגינות יישומי בטון חשוף על קירות פנים וכן ריצוף של בטון חשוף. המראה שמתקבל הוא מודרני וקר יחסית. כדי ליישם בטון בצורה דקורטיבית בחללי פנים יש לבחור ספקים מומחים לנושא, כך שהתוצאה שתתקבל תהיה חלקה, אסתטית ונעימה למגע. המראה שמקנה הבטון לחללים הוא דרמטי ביותר, ומהסיבה הזו רואים יותר ויותר משטחי בטון חשוף בדירות פרטיות ובמבני ציבור. סיבה נוספת לבחירה בבטון היא כלכלית – מדובר בחומר זול אשר מאפשר שינוי משמעותי בחזות המבנה בעלות סבירה. חשוב לציין שמכיוון שמדובר בחומר עמיד וחזק, ניתן ליהנות מהיתרונות שבשימוש בו לאורך שנים ארוכות.

ThinkstockPhotos-466084340 (Custom)

 

 

 

 

תחום נוסף שבו נוצר שימוש מפתיע בבטון הוא תחום המוצרים והכלים לבית. שנים רבות התרחקו המעצבים מהחומר הזמין והידידותי הזה. מוצרי הבטון שעוצבו הסוו לרוב באמצעות צבע או כיסויים אחרים. אך בשנים האחרונות ניתן למצוא עיצובי בטון בגדלים רבים ובתחומים משתנים כאשר הנוכחות של החומר בולטת במיוחד בעולם העציצים: מעצבים וחובבים כאחד נהנים להכין עציצי בטון חשוף מעוצבים שלהם נוכחות דרמטית ומראה ייחודי וחד פעמי. הצבע האפור של הבטון החשוף משתלב בכל סוגי העיצוב, וניתן למצוא פסלונים, מגנטים, שעונים ועוד מוצרי צריכה רבים ושונים אשר נוצרו כתוצאה מהביקוש הגובר לחומר הייחודי בעל המראה המרתק.