עבודות בשיש

עבודות נפוצות עם שיש

האפשרות לחצוב שיש לצרכים תעשייתיים מנוצלת כבר מאות שנים אך לאחרונה היא הגיעה לרמה חדשה וגבוהה מאוד של יעילות. אילו עבודות נפוצות מבצעים עם שיש בתעשייה ומה מאפיין כל אחת מהן? הנה הפרטים המלאים

שיש הוא ביסודו סלע משקע ימי שעבר התמרה כתוצאה מהחום או הלחץ שנמצאים במעמקי כדור הארץ. בעת העתיקה נהגו להשתמש בשיש לפיסול ולא הרבה לאחר מכן הבינו את היתרונות שלו גם בתעשייה, אך נדמה שבשנים האחרונות הוא זוכה למעמד מחודש. הסיבה לכך קשורה לתכונות השיש כחומר גלם עמיד, חזק, יפה ואסתטי ולאופן שבו ניתן לנצל אותו לצרכים מגוונים.

הנה למשל כמה עבודות נפוצות שמבוצעות בתעשייה עם שיש:

א. אריחים לחיפוי – בעוד בסקטור הפרטי משתמשים באריחי שיש לריצוף, בתעשייה מעדיפים לנצל את היתרונות שלו לחיפוי. את החיפוי בשיש ניתן לבצע על גבי סוגים שונים של מבנים, מפעלים או מכונות וכך להגן עליהם. אריחי שיש יקרים בהשוואה לאריחי אבן אחרים אך הם מחזירים את ההשקעה בתוך זמן קצר.

עבודות בשישב. ספי שיש וקנטים – האפשרות לעבוד עם שיש מעניקה לתעשייה יתרונות משמעותיים. כך בין היתר משתמשים בשיש בשביל לייצר קנטים ויש המון ספי שיש שמשולבים בפרויקטים מורכבים. בנוסף, ספי שיש וקנטים מקובלים בתעשיית הבנייה ומוכיחים את עצמם.

ג. עיצוב תעשייתי – אנשי מקצוע בתחום של עיצוב תעשייתי מעדיפים להשתמש בשיש כחומר גלם בגלל שהוא נחשב לחזק והיציב ביותר. השיש ניתן לשחזור וליטוש מחדש במקרה של שריטות, הליטוש שלו לא גורע מהצורה המקורית והוא שב למראה האסתטי המרהיב גם אחרי שנים רבות של שחיקה.

באיזה שיש משתמשים לצרכים תעשייתיים?

מי שרוצה להכיר את אופי השימוש בשיש לצרכים תעשייתיים חייב לדעת כיצד בוחרים אותו. בישראל למשל משווק לצרכנים שיש מסוג של סלע גיר ואותו ניתן לזהות באמצעות מראה עשיר ועורקים אדומי, אך בעלי מלאכה מציבים דרישות אחרות לפני שהם משלבים אותו בתעשייה שלהם. חברה מקצועית שמספקת משטחי שיש בישראל מעסיקה אנשים שמסוגלים לבצע את מלאכת הניסור והמיון של השיש באופן מדויק, לפי צרכי הלקוחות ובלי לפגוע באטרקטיביות של המחיר.

לשם השוואה, חומרי שיש עם מאפיינים דומים אבל במראה אחר משמשים לעיצוב משטחים לחדרי אמבטיה או למטבחים שבהם יש עיצוב אבן. השאיפה היא בכל מקרה לשלב בין האבן והשיש ולנצל את אותם יתרונות של התעשייה גם בבתים פרטיים. השיש עמיד מאוד בפני חומרי תחזוקה, קל לנקות אותו והוא לא נפגע לאחר חשיפה ממושכת ללחות או רטיבות.

לסיכום, עבודות נפוצות שמבוצעות עם שיש בתעשייה המקומית והעולמית מוכיחות טוב יותר מכל דבר אחר את החיוניות שלו. שיש הוא חומר גלם מעולה שאותו אפשר לנצל בגלל תכונות כמו חוזק, עמידות גבוהה ומראה מרהיב.