סתימות – מה עלינו לעשות

אחד הסיוטים הגדולים ביותר שלנו בכל מה שקשור למה שעלול להתרחש אצלנו בבית, הוא שיום אחד נתעורר ונגלה שיש לנו סתימה בשירותים. מי שחווה את זה פעם יכול להבין מדוע מדובר בדבר מאוד לא נעים שאיש מאיתנו לא רוצה לחוות או לחשוב עליו אפילו.

כשיש סתימה, אנחנו מגלים שהמים עולים על גדותיהם ומציפים, במקרה הטוב, את השירותים, במקרה הרע, הם יוצאים גם מגבולות השירותים אל חדרים אחרים. במקרה כזה אין לנו ברירה אלא להתחיל לייבש את המקום, אך לא לפני שאנחנו נזמין גורם מוסמך לצורך איתור נזילות ופתרון הבעיה.

כיצד נוצרות סתימות

סתימות יכולות להיווצר במספר מקומות, בין אם זה בכיורים, במקלחת או באסלה. ההבדל הוא, שסתימה אשר נוצרת בכיור או במקלחת, היא תוצר של פגיעה בצנרת המים. זה יכול להיות כתוצאה מסתימה, ריקבון, בלאי או כל דבר אחר. לעומת זאת כאשר מדובר באסלה, הרי שזה אומר שיש סתימה בצנרת הביוב או נזק מסוים שמונע מהמים לצאת החוצה בצורה מסודרת.
סתימות יכולות, כאמור, להיווצר מסיבות שונות, לעיתים זה מסיבות אנושיות, כתוצאה מכך שאנחנו לא שמים לב ושופכים דברים שסותמים את הצנרת ולעיתים הסתימה נגרמת כתוצאה מכך שמדובר בצנרת ישנה שאיננה יכולה עוד לעבוד כנדרש.
במידה ואנחנו מגלים סתימה, יש מספר דברים שעלינו לעשות. כאמור, דבר ראשון שעלינו לעשות זה לייבש את המקום על מנת שלא ייגרם נזק לחפצים ולרהיטים שלנו, אך עלינו להזמין איש מקצוע במקביל שיטפל בבעיה.
בשלב הראשוני, הוא יסגור את המים על מנת שהם לא ימשיכו לזרום, לאחר מכן הוא יבחן את הצנרת ואת המבנה שלה על מנת לבחון מה הבעיה וכיצד ניתן לטפל בה. לשם כך הוא ישתמש באמצעים לאיתור נזילות, הכוונה למצלמות תרמיות שיעזור לאבחן האם יש נזילה במקום מסוים.
בצורה כזו, לא נצטרך לשבור את הקיר על מנת לאתר את מקור הנזילה, אלא יהיה ניתן לאתר את המקור באמצעות המצלמה, ואז יש שתי אופציות, או ליצור חור בקיר ולתקן את הצנרת באותו מקום או להיכנס דרך הצנרת ולבצע תיקון או החלפה של החלק ממנו יוצאים המים.
חשוב לומר, יש לבצע טיפול מקיף ומהיר, אחרת אנחנו עלולים למצוא את עצמנו מתמודדים עם נזק משמעותי שנגרם לקירות ולמבנה כולו. אם אנחנו לא נתקן את הבעיה בהקדם, עלול להיווצר ריח מאוד לא נעים ועובש, דברים שעלולים לגרום גם נזק בריאותי לדיירי המקום.