ליקויי בניה

סוגי ליקויי בניה נפוצים

כשאתם קונים דירה חדשה אתם חייבים לבדוק האם יש בה ליקויי בנייה. לא תמיד זה מתאפשר כי לעתים הדירה בכלל לא קיימת והיא תהיה צפויה להיות בגמר הבנייה רק בעוד כמה שנים, ולעתים יש ליקוי בנייה שפשוט לא יהיה ניתן לראות. מהם ליקויי הבנייה הנפוצים ביותר ומה המשמעות שלהם?

ליקויי בנייה על הנייר

עוד לפני שנדבר על ליקויי הבנייה שיופיעו בבית עצמו, צריך לדבר על ההשוואה בין מה שמספרים לכם לבין מה שאתם רואים ומודדים בפועל. יכול להיות שליקויי הבנייה המפורסמים ביותר יהיו של בעיות צנרת ואינסטלציה, חשמל וכמובן גם הבניין והדירה

ליקויי בניה
סוגי ליקויי בניה לדירות חדשות

עצמה, אך יכול להיות שאת ליקויי הבנייה הראשונים כבר תמצאו בשרטוטי הבנייה. יכול להיות שהבטיחו לכם דירה בגודל של 110 מטרים רבועים ובפועל יש לה 95 מטרים רבועים. יכול להיות שהבטיחו מרפסת בשטח של 9 מטרים רבועים ובפועל היא בשטח של 5 מטרים רבועים וכן הלאה. כמו כן, לעתים חלק כלשהו מהבנייה בכלל לא התבצעה כחוק.

ליקויים במערכת האינסטלציה

ליקויי בצנרת הביתית ובמערכת הביוב הם אולי ליקויי הבנייה הכי נפוצים שיש. ליקויים כאלו יכולים להיות קטנים מאוד או גדולים וחמורים בשלב מתקדם ובכל מקרה אין סיבה שאתם תשלמו עליהם ולמעשה גם לא תוטרדו מהם אפילו לשנייה אחת. אפילו אם יש בעיה קטנטנה בצנרת אל תסכימו לקנות את הדירה או לעבור על כך על סדר היום בלי תיקון או פיצוי כספי על התיקון, כי בעיה קטנה במערכת הצינורות הביתית יכולה לגדול בקלות ובמהירות לבעיה גדולה. יכול להיות שיש סתימה או הצרות כלשהי בהתוות באחד הצינורות, יכול להיות שיש נזילה מאחד מהם ועוד בעיות רבות מגוונות אחרות.

בעיות במערכת החשמל

ליקוי בנייה נפוצים נוספים אפשר למצוא במערכת החשמל. מערכת החשמל היא אחת המערכות הבסיסיות והחשובות ביותר לקיום חיים וכל בעיה בה יכולה להוציא אתכם מדעתכם. לא רק שקצרים יכולים לשרוף את מכשירי החשמל שלכם ולעצור תהליכים רבים שתצטרכו להתחיל מההתחלה בעיקר אם המחשב היה מחובר ללא סוללה, ליקויי בניה במערכות הבית ביניהן החשמל יכולות לעלות לא מעט כסף. לוח חשמל שמקצר או שמתחמם מהר מאוד, חיווט חשמלי לקוי, שקעים שלא פועלים וכן הלאה, כל אלו חייבים להיות מתוקנים במהרה לפני שאתם נכנסים. בעיות אלו לעתים יכולות גם להיות מסוכנות לחיים.

ליקויים באיטום הבית

בין אם מדובר בבית פרטי עם גג שטוח או עם גג רעפים, דירה בבניין דירות בן 20 קומות או 4 קומות, הבית חייב להיות אטום. יכול להיות שאם תקנו דירה באמצע הבניין תחשבו שהאיטום לא כל כך משמעותי הרי אין לכם גג חיצוני חשוף, אך בכל מקרה האיטום חייב להיות מושלם גם בקירות וכמובן שאיטום הגג בבניין משותף לעתים יהיה גם הבעיה שלכם. כדי לבדוק את איטום הגג יש להשתמש במצלמה תרמית ממש כמו לאיתור נזילות, כך אפשר לראות האם יש רטיבות בגג. כל רטיבות ליד הגג או בקרבת החלונות, זו בעיה שיכולה להחמיר מאוד עם התקדמות הזמן וכדאי לעצור אותה כבר בקנייה.

ליקויים אסתטיים ובשלד הבית

חשוב להבין כבר בהתחלה ששני הליקויים הללו לא יהיו באותה החומרה אם כי המציאה שלהם תהיה בדרך כלל מאוחדת. ליקוי בשלד הבטון של הבית יכול לסמל על מבנה שאינו חזק בתקנים המתאימים מה שלעתים יכול למנוע מכם להיכנס אליו, מה שמראה על קבלן רשלני במיוחד. ליקויים אסתטיים יהיו נפוצים יותר כאשר יהיו אריחים שלא מוחזקים בצורה בטיחותית, מרצפות רצפה עקומות וכן הלאה.