נטילת משכנתא – המדריך שמלווה אתכם צעד צעד במשימה

החלטתם לרכוש דירה חדשה ואתם מעוניינים במשכנתא? אם כן, רגע לפני שאתם עושים את הצעד החשוב הזה ורוכשים את בית חלומותיכם, הנה מדריך קצר שיעזור לכם לבצע את המשימה בהצלחה ובעיקר ליהנות מהמסלול המשתלם והנכון ביותר עבורכם:

ביטוח משכנתא

  1. הגדירו תחילה את התקציב שלכם – שוק הדירות מציע כיום דירות בטווח רחב מאד של מחירים. מחירי הדירות מושפעים כמובן מגודל הדירה, מספר החדרים, מיקומה של הדירה וגם עניין של היצע וביקוש. לפני שאתם יוצאים לדרך, הגדירו מראש את התקציב שלכם עבור הרכישה. קחו בחשבון הוצאות נלוות נוספות, כמו תשלום לעורך הדין, תשלום למתווך במידה ותדרשו באחד כזה ועוד. השתדלו שלא לחרוג מהתקציב שהגדרתם לעצמכם כדי להימנע הוצאות מיותרות ומכבידות מאד.
  2. בדקו מהו ההון העצמי שלכם – כדי לקבל משכנתא עליכם להציג הון עצמי של לפחות 25 אחוזים משווי הדירה במידה ומדובר בדירה ראשונה שלכם. עליכם לבדוק היטב מהו ההון העצמי שלכם, תוך התייחסות לשווי הדירה שבה אתם מעוניינים. אם ההון העצמי שלכם נמוך מכך, ייתכן ויהיה לכם כדאי להמתין מעט ולחסוך את הסכום הנדרש לכם. גם כאן, קחו בחשבון הוצאות נלוות. כאמור, אם יש לכם קרן השתלמות וחסכונות נזילים, זה הזמן להשתמש בהם לטובת ההון העצמי הנדרש.
  3. החזר חודשי – לפני שאתם מקבלים את ההחלטה, בוחרים מסלול של משכנתא, ביטוח משכנתא וגם דירה, בדקו מהו ההחזר החודשי שתוכלו להחזיר לבנק במסגרת המשכנתא שתבחרו. באופן כללי, כדאי שהחזר זה יהיה בגובה של עד 30 אחוזים מסך ההכנסות ולא מעבר לזה (מומלץ אף פחות). החזר חודשי גבוה יותר עלול להקשות עליכם לא מעט. בצעו חישוב מדויק של סך ההכנסות המשותפות שלכם ובדקו מהן הוצאותיכם החודשיות. וודאו שנותר סכום חודשי מסוים שאותו תוכלו להפנות לטובת החזר המשכנתא.
  4. בחרו מסלול ריבית המתאים – קיימים מספר מסלולי ריבית פופולריים כמו: מסלול הפריים שמוגבל כיום לשליש מגובה המשכנתא, מסלול ריבית קבועה עם אופציה להצמדה למדד, מסלול ריבית משתנה ועוד. מומלץ להתייעץ עם מומחה על מנת להבין מה הוא המסליל העדיף מבחינת פיננסית עבורכם.

לסיכום, חשוב לזכור שלקיחת משכנתא הוא מהלך חשוב ומשמעותי שמשפיע על תווך זמן ארוך בחייכם, לכן כדאי לגשת אליו לאחר שבוחנים את כל האפשרויות ומתייעצים עם מומחים על מנת לעמוד בהתחבויות עתידיות.