רכישת דירה ונדל"ן 2014

נדל"ן ורכישות דירה – פרויקטים חדשים ב-2014

מחירי הדיור עלו לכותרות בחמש השנים האחרונות, ונדמה כי מאז הנושא לא יורד מסדר היום הציבורי. בשבועות האחרונים העיסוק התקשורתי והציבורי בנושא גובר, זאת עקב יוזמות שונות של הממשלה הנוכחית. כרגע עדיין לא ידוע האם יוזמות אלו יהפכו להיות מציאות בשטח, או שמטרתן היא בעיקר יצירת יחסי ציבור חיוביים ליוזמיהן והשפעתן הממשית על מחירי הדיור תהיה מזערית או אפילו הפוכה מהרצוי. אך מה שבטוח הוא ששנת 2014 צפויה להמשיך להיות סוערת עבור כל מי שמתכנן להשקיע בנדל"ן או לרכוש דירה חדשה. הסיבה העיקרית לכך היא הרפורמות הצפויות בתחום, כמו גם ביקושים הנמצאים במגמת עלייה מתמדת, אשר אינם מראים סימנים של דעיכה.

מעבר לכך, תחום הנדל"ן בישראל תמיד היה דינאמי וגם בשנים הקרובות הוא ימשיך להוביל ולהשפיע על המשק, על שוק ההון ועל הכלכלה.

טיפים להשגת תשואה בשוק הנדל"ן

על אף האמור לעיל, יש כמה טיפים אותם ניתן לנצל בשנת 2014 לצורך נדל"ן או רכישת דירה. טיפים אלו מבוססים על ניסיון העבר והם בעלי סבירות גדולה להצלחה. אם גם אתם נמצאים בצומת של קבלת החלטה – האם לרכוש כעת דירה או להמתין עם העסקה הגדולה של חייכם, להלן כמה טיפים שיכולים לעזור לכם:

א. בדקו היטב את מקורות המימון – ייתכן ובנק ישראל יחליט להחמיר את תנאי קבלת המשכנתא, במטרה לצמצם את היקף הרכישות ולמנוע קריסת של בועת הנדל"ן. לפיכך, רצוי להשיג מקורות מימון עצמאיים ולא לסמוך על המשכנתא או ההלוואה מהבנק.

ב. השוו בין איזורים – יש איזורי נדל"ן הנמצאים בתנופת פיתוח אדירה. הימנעו מרכישה של דירות במרכז היות ומחקרים מצביעים שהמחירים נמצאים בשיא, ובדקו אילו מבין האיזורים בפריפריה רלוונטי עבור התקציב העומד לרשותכם. תוכלו לקבל החלטה על סמך נתונים ממשלתיים של חיזוק תשתיות, הקמת גנים ובתי ספר וכן הלאה.

ג. פרויקטים חדשים – בדקו האם יש פרויקטים חדשים בהם ניתן להשתתף עוד בשלב גיבוש תכניות הבנייה. בצורה כזו ניתן לחסוך 15%-25% בעלויות הראשוניות, אולם החיסרון הוא שההשקעה רלוונטית רק למי שהפרוטה מצויה בכיסו. זוגות צעירים שאינם בעלי דירה לא יכולים להרשות לעצמם להמתין מספר שנים עד סיום בניית הפרויקטים החדשים.

השוו בין אזורי פרויקטים חדשים

לסיכום, רכישת נדל"ן היא לרוב העסקה הגדולה שיבצע האזרח הממוצע במהלך חייו. לכן, לא כדאי להיכנס אליה כלאחר יד, וחשוב לשקול את הנושא בכובד ראש לפני ביצוע עסקה כלשהי. הדבר חשוב שבעתיים במציאות הישראלית הנוכחית, שבה קיים חשש להתנפצותה של בועת הנדל"ן.

אין ספק שבית או דירה בבעלות שלנו היא החלום הישראלי האולטימטיבי, שקשה מאוד לוותר עליו. אולם לפני שאתם ניגשים להגשמת החלום הזה, חשוב שתתייעצו עם אנשי מקצוע מהתחום, כגון עורכי דין בתחום המקרקעין, מתווכים, קבלנים, יועצי משכנתא ואחרים, לפני שתקבלו את ההחלטה החשובה בחייכם ותשקיעו את מיטב כספכם.