מתקני הרמה שיקלו על תהליך הבנייה שלכם

על מנת להקים את השלד של הבניין בצורה מהירה ובטוחה יש צורך בבמות הרמה. במאמר הבא נסביר על תפקידם של המתקנים, ונציג את השימוש הנרחב בהם בקרב קבלנים ואנשי מקצוע

מתקן המיועד לצרכי הרמה חוסך זמן וכסף ומשפר את בטיחות העובדים. יעילות המתקן משפיעה בצורה ישירה על קצב הבנייה ועל הקמת השלד של הבניין. את המתקנים ניתן למצוא בקרב לקוחות במגזר הפרטי והעסקי, בשלבים שונים של תהליך הבנייה וגם לצורך ביצוע עבודות גימור או שיפוצים. המתקנים מיוצרים על ידי חברות מובילות וההבדלים ביניהם נובעים בעיקר מהמפרט הטכני ומהביצועים.

אלו הסוגים השכיחים של במות ומתקני הרמה המסוגלים להקל על תהליך הבנייה והקמת השלד:

מתקני הרמה

א. במות מספריים – אלו במות הרמה נפוצות המשמשות גם לצרכי הרמה וגם לצרכי יצירת משטח עבודה. עבודות בנייה בקומות גבוהות מבוססות לעיתים קרובות על במות מספריים, אך ניתן גם לנצל את הנוכחות שלהן באתר בנייה על מנת להרים מטענים במשקל בינוני או כבסיס למעליות.

ב. מתקנים ניידים – מתקנים עם מנגנון שינוע לצד ההרמה משמשים גופים לוגיסטיים. הם מאפשרים הרמה של הציוד לגובה והניוד שלו בעזרת גלגלים. המתקנים כוללים מנגנון לבלימת חירום ואפשר להשתמש בהם על מנת לבצע עבודה מחוץ לאתר הבנייה.

ג. זרוע טלסקופית – עוד סוג נפוץ של מתקני הרמה כולל זרוע טלסקופית. יש להבחין בין במות הרמה זרוע טלסקופית ישרה לבין במות זרוע טלסקופית עם מפרק. במות עם זרוע ישרה יעילות כשרוצים להוביל עובדים למקומות גבוהים ולא נגישים, לעומת במות של זרוע טלסקופית עם מפרק המאפשרות מעקף מעל מכשולים (חומות, קירות גבוהים וכן הלאה).

כיצד בוחרים את המתקן האידיאלי?

כל איש מקצוע בתחום הבנייה צריך להכיר את ההבדלים בין מתקני הרמה ולהשקיע זמן בבחירתם. בשלב הראשון כדאי ליצור קשר עם החברות המייבאות את המתקנים ולהתרשם מקטלוג המוצרים. מפרט טכני של כל מתקן מהווה אינדיקציה מצוינת להשוואה והוא יעיל גם לצרכי חיסכון בהוצאות. שנית, רצוי להגדיר מטרות וצרכים. כפי שניתן לראות בסקירת המתקנים השכיחים, לכל במת הרמה יש פונקציות מעט שונות. עדיף להשקיע משאבים במתקן העולה בקנה אחד עם צרכי הקבלן ועם אופי הפרויקט.

עבודות שיפוץ בקומות גבוהות שונות מעבודות המתקיימות לצורך בניית השלד. יש סוגים שונים של מתקנים המשמשים להרמה והיכרות ביניהם היא הצעד הראשון בדרך לייעול שיטת העבודה. מומלץ לשקול שילוב מתקני הרמה באתר בנייה כבר בשלבים הראשונים, אך עדיין להמשיך לעקוב אחר ביצועי העובדים ולערוך התאמות. בנוסף, יש להציב את כללי הבטיחות בראש סדר העדיפויות ולתת לכל אחד מהעובדים ציוד מגן. השילוב בין במות הרמה לבין ציוד מגן יעשה לכם את הבנייה לקלה יותר ויאפשר לכם לסיים במהירות את השלד של הבניין.