מקלחון, אמבטיה או אולי גם וגם?

מקלחונים הם פתרון מצוין עבור דירות פרטיות והם נפוצים גם בבתי אירוח ובתי מלון. הסיבה להצלחה שלהם קשורה ליתרונות כגון חיסכון במקום, עלות נמוכה ותחזוקה פשוטה. יחד עם זאת, השוואה ביניהם לבין אמבטיה מעלה מסקנות מעניינות.

סוגי מקלחונים

ראשית, לא חייבים לוותר על מקלחונים לטובת אמבטיה ולעיתים כדאי לשלב ביניהם. דווקא השילוב משנה לחלוטין את האופי של חדר האמבטיה והופך אותו לנוח עבור דיירים בגילאים שונים. בנוסף, בבתים גדולים עם שני חדרי אמבטיה אפשר להקצות פתרון שונה לכל חדר.

שנית, חומרי הגלם הקיימים כיום מאפשרים בנייה של פתרונות אמבטיה בטוחים ומעוצבים. השילוב המבוקש הוא בין זכוכית, קרמיקה וגומי אולם יש מעצבים הבוחרים גם חומרי גלם אחרים. אין גבול לכמות השינויים וההתאמות שאפשר לבצע במהלך תכנון חדרי אמבטיה.

שיקולים בעיצוב חדר האמבטיה

אלו השיקולים העיקריים שיכולים לעזור בהכרעה בין פתרונות עיצוב עבור חדרי אמבטיה:

א. תקציב – התקציב קובע במידה רבה את העיצוב ואת ההשפעה שלו על ההוצאות הקבועות של משק הבית. בניגוד למה שנהוג לחשוב, אמבטיה לא תמיד צורכת יותר מים והכל תלוי באופי השימוש.

ב. העדפות אישיות – חדר אמבטיה הוא בין המקומות האינטימיים ביותר בבית. העדפות אישיות חייבות להיות חלק בלתי נפרד ממערכת השיקולים של תכנון חדר מן הסוג הזה.

ג. גיל – קשישים ובני גיל הזהב מעדיפים להשתמש במקלחונים, לעומת הורים לילדים שנוטים לבחור באמבטיות רחבות. הגיל של הדיירים קובע את אופי העיצוב של האמבטיה והוא משפיע גם על חדרים אחרים בבית.

הגדרה מוקדמת של צרכים, העדפות ומסגרת תקציב בהחלט יכולה לעזור עבור עיצוב של האמבטיה. את העיצוב רצוי לבצע לקראת מעבר לבית חדש או במהלך שיפוץ דירה קיימת. חשוב להשקיע באמבטיה וכך לשפר את איכות החיים באופן מיידי.