בדק בית

מפרט ליקויי בניה נפוצים ודרך הבדיקה שנעשת

מפרט ליקויי בניה נפוצים ודרך הבדיקה שנעשת

מפרט ליקויי בניה נפוציםליקויי בניה נפוצים

ליקויי בניה נפוצים יותר מכפי שנהוג לחשוב והם קיימים באחוזים גבוהים גם בדירות חדשות הנבנות על ידי קבלן. הנה לדוגמא המפרט השכיח של ליקויים מן הסוג הזה:

א. איטום ונזילות – כאן מדובר על ליקויים הבאים לידי ביטוי בשורה ארוכה של בעיות רטיבות. אלו ליקויים שכיחים הנובעים מעבודות איטום ברמה ירודה, או משימוש בחומרים שאינם עולים בקנה אחד עם אופי המבנה.

ב. ריצוף – ליקויי בניה בריצוף עלולים להיות ליקויים בטיחותיים, פונקציונאליים וכמובן אסתטיים. הם מורידים את ערך הנכס וגורמים עוגמת נפש בעיקר בדירות חדשות.

ג. סדקים ויציבות – אלו ליקויים המופיעים על גבי הטיח והקירות. לרוב הם מעידים על בעיות מבניות חמורות המחייבות טיפול מהיר.

ד. חלונות – ליקויים בחלונות נובעים מחוסר התאמה לתקן הישראלי. ברמה הטכנית, מדובר על ליקויים שמופיעים בדמות פילוס, איטום ותפקוד חומרים. הליקויים קיימים גם בחלונות רגילים וגם בחלונות בלגיים.

ה. קרינה וראדון – יש הרבה ליקויים שנובעים מקרינה סולארית, אלקטרו מגנטית וקרינת ראדון. אלו קרינות מסוכנות המשפיעות לרעה על הדיירים בטווח הקצר והארוך.

כיצד מבצעים בדיקת ליקויי בניה?

בדיקת ליקויי בניה היא הדרך הטובה ביותר לחשוף את המפרט של הליקויים הנפוצים. אף על פי כן, הבדיקה לא מתבצעת בצורה אחידה. על מנת לבדוק ליקויי איטום ונזילות לדוגמא משתמשים בציוד מתקדם ומכשור טכנולוגי, בעוד בדיקת ליקויי בניה בריצוף מחייבת שימוש באמצעים פשוטים יותר. בדיקת ליקויי בניה בקירות ובתקרה היא רק הצעד הראשון בטיפול קונסטרוקטיבי יותר, אך בדיקות קרינה וראדון עשויות להסתיים בטיפול היקפי של העירייה או גורמים מוניציפאליים אחרים.

בסופו של דבר, המטרה העיקרית של בדיקת ליקויי בניה היא למנוע החמרה במצב. הבדיקה מתבצעת באופן היקפי ודורשת מעורבות של אנשי מקצוע. רצוי לבצע את הבדיקה לפני שמסיימים את החוזה מול הקבלן ולפני שחותמים על חוזה שכירות. בדיקה פשוטה יכולה לחסוך הוצאות של מאות אלפי שקלים ולהטיל את האחריות על הקבלן המבצע. הבדיקה היא גם תנאי להגשת תביעה ולמיצוי האפשרויות לקבלת סעדים משפטיים או מימוש זכויות הלקוח.