ציוד כיבוי אש

מערכות כיבוי אש לרבי קומות

בניינים רבי קומות דורשים התאמה ייחודית של מערכות כיבוי. במאמר הבא נסביר מה מיוחד בבניינים מן הסוג הזה ונציג סוגים שונים של מערכות כיבוי יעילותציוד כיבוי אש

בניין רב קומות משמש לצרכי מגורים, משרדים, אירוח ועוד. בישראל מוגדר בניין כזה בתור מקום בו הפרש הגובה בין מפלס הכניסה לבין הקומה הגבוהה המיועדת לאכלוס עולה על 29 מטרים, כאשר בפועל יש שורה ארוכה של השלכות הנובעות מתוך ההגדרה. רשויות הכיבוי מבחינות בין רב קומות לבין גורד שחקים וגם בתקנות התכנון והבניה משנת 1970 ניתן למצוא התייחסות דומה.

הדגש העיקרי בבניין רב קומות הוא על ציוד כיבוי אש ומערכות היקפיות. מערכות המתאימות לבתים פרטיים או לבניינים רגילים אינן עולות בקנה אחד עם המאפיינים של רבי קומות. הסיבה לכך היא מרחב הפינוי המצומצם של רבי קומות והאופן בו שריפה יכולה להתפשט. בנוסף, יש סיכוני אש מיוחדים כגון:

–          סבירות להימצאות דיירים שפינויים דורש זמן ממושך

–          מדרגות המאריכות את זמן השהות בחדר המדרגות

–          היעדר אפשרות לחלץ לכודים בקומות עליונות באמצעות סולמות

–          כיבוי אש מורכב

–          קיום פירים שדרכם מגיע העשן מקומה לקומה

–          סיכויים גבוהים לפריצת דליקה בשל ריבוי הדיירים

מה עושים כדי למנוע פריצה בבניין רב קומות?

עבור רבי קומות נדרשת רמה גבוהה מאוד של כיבוי אש ומאוד חשוב להכיר את האמצעים העומדים לרשות הדיירים והקבלנים. ראשית, המנופים המצויים בשירותי הכבאות יכולים להגיע לגובה מרבי של 44 מטרים בלבד. הגובה הזה שווה ערך ל-14 קומות והוא אינו יעיל בבניינים גבוהים.

שנית, יש להקפיד על ביצוע הפעולות הבאות:

–          שימוש באמצעי בטיחות אש מיוחדים

–          התקנת אמצעי בקרה על התפשטות עשן ומערכות לשחרור עשן

–          פתיחת דרכי מילוט

–          התקנת מערכות גילוי וכיבוי אש אוטומטיות (ספרינקלרים)

–          תחזוקה קפדנית

–          פיקוח של אנשי מקצוע

–          הסברה לדיירים

–          תרגילי פינוי תקופתיים

תחזוקה של מערכות כיבוי

עבודות תיקונים ותחזוקה למערכות כיבוי אש קיימות בתוך בניינים רבי קומות יכולות למנוע נזקים בלתי הפיכים ולהציל חיים. בעבודות אלו מתבצעים תיקוני צנרת לאספקת המים למערכת הכיבוי, כמו גם תיקונים במערכות המים הנמצאות על גג המבנה.

אפשר לנצל את עבודות התחזוקה לצורך הרכבת שסתומי אל-חזור בשעוני המים הפרטיים ולערוך ביקורת כללית. מעבר לכך, חברות בתחום הכיבוי מציעות עבור דיירים בבניינים רבי קומות שירות מיוחד עם יתרונות של עמידה בלוח זמנים צפוף, התקנה של מוצרים איכותיים עם אחריות לאורך זמן, שירות וליווי אישי ותחזוקה שוטפת בעלות נמוכה.

לסיכום, בניינים רבי קומות מחייבים התאמה תכנונית, הנדסית ובטיחותית. בבניינים אלו יש לשים דגש על המאפיינים הייחודיים של כיבוי אש ולבצע תחזוקה שוטפת. סיכוני האש בבניינים רבי קומות גבוהים והדרך להתמודד איתם עוברת בהתקנת מערכות כיבוי אש מתקדמות.