מעלית חיצונית או פנימית?

מעלית חיצונית או פנימית?

התקנת מעלית בבניין משפרת משמעותית את איכות החיים של דייריו ומעלה את ערך הנכס. אם נניח לרגע בצד את כל הביורוקרטיה הכרוכה בכך, הרי שיש להתחיל מהבסיס ולבחור בסוג המעלית הנכון עבור כל בניין – מעלית חיצונית או פנימית. להלן מידע מועיל אודות שתי האפשרויות הללו.

מעליות פנימיות

במידה וקיים חלל ששטחו לפחות 1.5 מ"ר בחדר המדרגות, הרי שבהחלט ניתן להקים מעלית פנימית בבניין. לעיתים רבות, כאשר אין בנמצא שטח חתך כזה, ניתן בכל זאת ליישם את ההתקנה באמצעות חיתוך חלק מרוחב המדרגות וביצוע שינויים במעקות. ישנם מספר יתרונות להתקנת מעלית פנימיתמעלית חיצונית או פנימית? בבניין; הזמן הקצר (יחסית) מרגע תחילת הבנייה ועד לסיום העבודות וכן עלות ההקמה הנמוכה. בנוסף, התקנת מעלית פנימית חוסכת מכם לא מעט ביורוקרטיה עימה הייתם נאלצים להתמודד במידה והייתם בוחרים בהתקנת מעלית חיצונית. עם זאת מעליות פנימיות "סובלות" גם הן ממספר חסרונות –

  • מוגבלות בגודל המעלית – בהתאם לשטח החלל הפנוי בין המדרגות
  • שינוי מראה חלל המדרגות
  • הפרעה לחיי הדיירים במהלך הבנייה/התקנה

 

למעשה, המעליות הפנימיות ממלאות בעיקר את הצורך הפונקציונלי וכמעט שלא מושם בהתקנתן דגש על הפן העיצובי. יש לקחת זאת בחשבון בהתחשב בכך שהמעלית תהפוך לאובייקט בלתי נפרד מהמבנה בו היא מותקנת.

 

מעליות חיצוניות

מעלית חיצונית מותקנת בתוך פיר אשר נחפר מחוץ למבנה ועל כן אינה קשורה באופן פיזי לחדר המדרגות. מעליות חיצוניות מבטלות את החסרונות שבהתקנת מעליות פנימיות, דהיינו, מאפשרות חופש עיצובי יוצא דופן. בעיצוב מעליות מסוג זה ניתן להשתמש במגוון של חומרים, דוגמת זכוכיות ואלומיניום, המאפשרות להביט אל מחוץ למבנה בשעת העלייה והירידה. נוסף על כך, בניית מעליות חיצוניות אינה כרוכה בהפרעה לחיי דיירי המבנה.

 

התקנת מעליות חיצוניות אינה קשורה לאותו שטח חתך בחדר המדרגות ולכן ניתן לבחור מעליות גדולות או קטנות בהתאם לצורך. בחלק מהמקרים, בזכות השטח הרחב, ניתן אף להתקין בבניין קיים שתי מעליות ובכך לאפשר לאחת מהן לפעול במתכונת מעלית שבת. בבית משותף ומעורב זהו יתרון עצום. בסופו של דבר, מעליות חיצוניות מעוצבות ואלגנטיות יותר ממעליות חיצוניות, מבחינת התכנון והביצוע. הסברה הטוענת כי עלויות ההקמה שלהן גבוהות יותר בהשוואה למעליות הפנימיות, מוטעית. בעוד בניית הפירים אכן יקרה יותר, הרי שהחיסכון הרב בתכנון האדריכלי והביצוע המורכב בתוך חדר מדרגות קיים, מבטלים את ההפרשים והופכים את הבחירה במעלית חיצונית לאופציה מועדפת.

 

האם לבניין שלכם מתאימה מעלית חיצונית או פנימית? טרם ההחלטה יש לבצע מדידות ולקבל מידע מחברות התקנת ושיווק מעליות בנוגע להיתכנות התקנת מעלית זו או אחרת בבניין. בחרו את הטובים ביותר על סמך המלצות, ניסיון החברה בשטח ואיכות השירות שאתם מקבלים כבר בשיחת הטלפון הראשונה.