מס שבח

מס שבחמס המוטל על רווחי הון הנוצרים ממכירת מקרקעין או לחילופין מכירת מניות באיגוד מקרקעין. בישראל ישנה הבחנה בין מס שבח מקרקעין למס רווח הון מסיבות היסטוריות, כאשר המקור החוקי למס הוא חוק מיסוי מקרקעין. זהו סוג מס ייחודי יחסית, אשר בו נוצרת הפרדה בין מיסוי רווחי הון הנובעים מכל מה שקשור אל נדל"ן או מקרקעין, לבין רווח הנובע מאפיקים אחרים.

מס שבח בוחן את הרווח שנוצר לאדם כתוצאה מביצוע עסקת המקרקעין. המס הוא פונקציה של התמורה אותה האדם מקבל, או במקרים מסוימים אמור לקבל, אל מול המחיר ששילם עבור הנכס או ההשתפות בעסקה. על מנת לקבוע את שומת מס השבח, יש צורך בחישוב שיעור מס משתנים, ובחלוקה לשני פרקי זמן: טרם הרפורמה במס ואחריה.

פטורים במס שבח

במסגרת מס שבח ניתן ליהנות מפטורים ודחיות מס. הפטור המוכר והשכיח ביותר הוא פטור לדירת מגורים יחידה, שמטרתו בין היתר להקל על זוגות צעירים. בתנאים מסוימים אפשר לקבל פטור מלא ממס שבח, וזאת במידה ועונים על הקריטריונים המופיעים בחוק. יחד עם זאת, ייתכן ואף אם אדם לא מבקש פטור מסוים, הוא לא יצטרך לשלם מס שבח, וזאת תוך חישוב השבח על הנכס בהפחתת הוצאות מסוימות על הנכס. מומלץ להתייעץ עם איש מקצוע לחישוב מס שבח, ובדיקת הפטורים וההטבות השונות.

 

[symple_button color="blue" url="/%D7%9E%D7%99%D7%9C%D7%95%D7%9F-%D7%9E%D7%95%D7%A0%D7%97%D7%99%D7%9D/" title="לחץ כאן" target="blank" border_radius=""]למילון המונחים השלם[/symple_button]

כתיבת תגובה

Skip to content