מניעת נזילות מים בזמן ביצוע עבודות עפר

קבלן עבודות עפר צריך להשתמש בכל האמצעים העומדים לרשותו על מנת למנוע מצב של נזילות מים. בזמן ביצוע חפירות יש סיכון משמעותי לנזילות מעל ומתחת לפני השטח. הנה כמה טיפים שיכולים למנוע זאת מראש:

א. איתור נזילות תת קרקעיות – בשלב הראשון כדאי לבצע איתור מאסיבי של נזילות תת קרקעיות. האיתור מיועד לדליפות מים בכל העומקים ובכל סוגי הצנרות. הוא חיוני בעיקר בעבודות עפר שמתקיימות בתוך ערים, ליד בתי מגורים ובסביבות צפופות. איתור דליפות מתאים לצנרת של מבנים מסחריים ומפעלים, הוא מספק מידע מדויק על מוקד התקלה ואפשר להיעזר בו לטובת סימון במפות ובשטח. בנוסף, איתור נזילות תת קרקעיות מבוצע באופן מקומי כדי לחסוך במים ובהוצאות.

ב. מיפוי ואיתור תשתיות תת קרקעיות – קבלן עבודות עפר צריך להתחיל בביצוע חפירות רק לאחר שהוא מקבל ממצאים ברורים על מיפוי ואיתור תשתיות תת קרקעיות. המיפוי של צנרות כולל התייחסות למוקדי מים, גז, ביוב וניקוז. מיפוי תשתיות מתייחס לכבלים, חשמל ותקשורת ואיתור תוואי הקו ועומקו כולל סימון של כל סוגי התשתיות באתר החפירות המיועד.

ג. איתור מקומי של הנזילה – לאחר הופעת נזילות בזמן ביצוע חפירות ניתן לתאם בדיקות לאיתור המוקד. קורלטור לדוגמא משמש לאיתור מדויק של תוואי הצנרת ועומקה ולאיתור נזילות תת קרקעיות בעזרת שמע. היתרונות שלו הם איתור מקומי של דליפות ונזילות מים בכל היקף, אך החסרונות הוא שניתן להיעזר בו רק לאחר חפירה כושלת שגורמת לנזילה גדולה.

Mature man using mobile phone crouching on chair in flooded living room
Mature man using mobile phone crouching on chair in flooded living room

איך בוחרים קבלן עבודות עפר?

לקוחות שרוצים להזמין קבלן עבודות עפר יכולים לתאם מולו פגישת ייעוץ. הפגישה היא הזדמנות מצוינת לשאול על הניסיון של הקבלן בחפירות באיזור מועד לפורענות, על הרקע שלו בתחום החפירות ועל הציוד שבו הוא בוחר להשתמש כדי למנוע נזילות. במידת הצורך ניתן גם לבקש הצעת מחיר מסודרת ולהשתמש בה כדי להשוות בין נותני שירותים.

אסור להקל ראש בחשיבות של מניעת נזילות מים בזמן ביצוע חפירות. הנזילות מעכבות עבודות עפר וגורמות נזקים בלתי הפיכים.