מנופים

עגורן מיועד בעיקר להרמת גופים כבדים אך השימוש בו בענפי תעשייה, בנייה ולוגיסטיקה מוכיח שמדובר על ציוד חיוני ומגוון. חשוב להכיר סוגים שונים של כלים מן הסוג הזה ולהשתמש בהם תוך הקפדה על כללי הבטיחות

המונח "עגורן" מתייחס בדרך כלל למנופים גדולים באתרי בנייה של בניינים רבי קומות ומגדלים, אך למעשה מדובר על כל ציוד מכני הנדסי המיועד להרמת גופים כבדים. עגורן פועל על פי עיקרון מכאני פשוט והוא מוכיח את היעילות שלו במגוון רחב של תחומים.

הזרוע הארוכה של עגורן מאפשרת לו להרים דברים כבדים ללא חשש ולגובה רב. בנוסף, בעגורן מודרני המיוצר לפי תווי תקן מחמירים יש מערכות של כבלים חזקים, מערכות בקרה וניטור, כננות וגלגלות ומנועים חשמליים רבי עוצמה.

סוגי מנופים

כל התכונות של עגורן הופכות אותו לחלק בלתי נפרד מענפי התעשייה, הבנייה והלוגיסטיקה. ההוכחה לכך היא הדגמים השונים של מנופים מתוכם ניתן לבחור את העגורן היעיל ביותר:

א. עגורנים מגדליים – בקטגוריה של עגורנים מגדליים מדובר בעיקר על עגורן טלסקופי ועל עגורן חוליות. עגורן טלסקופי הוא זה שמוכר מאתרי הבנייה, כאשר בו ניתן להגביה את המגדל על ידי הרמת השלד הפנימי הנמצא בתוך השלד החיצוני של הצריח. היתרון של עגורן טלסקופי הוא הקמה מהירה ותפעול פשוט וזול, אך החיסרון הוא מגבלות על הגובה, הטווח ויכולת העבודה.

לעומת זאת, עגורן חוליות נבנה בתהליך מודולארי והגבהת המגדל מתבצעת בו על ידי הוספת חוליות לצריח. ניתן להגביה את הצריח כמעט לכל גובה, תוך התחשבות במגבלות הטכניות. החיסרון של עגורן חוליות הוא הרכבה ופירוק איטיים.

ב. עגורנים אחרים – כל עגורן שלא נכלל תחת הקטגוריה של עגורנים מגדליים שייך לקטגוריה של עגורנים אחרים. כאן מדובר על עגורן נייד, עגורן מסילתי, עגורן של נמל, עגורן שער ועגורן גשר. עגורן נייד נקרא גם מנוף, הוא קטן ונמוך יחסית והוא מותקן על משאית. הוא משמש לצרכי הובלה, שינוע ולוגיסטיקה והוא נחשב בטוח ונגיש. עגורן מסילתי מותקן על קרון רכבת או קרונית תחזוקה, בעוד עגורן של נמל נועד להעמיס ולפרוק ספינות. עגורן שער מורכב משני עמודים והם הוא נפוץ בנמלים. עגורן גשר יכול לכסות שטח רב והוא מתאים למפעלים, אולמות ייצור ומחסנים.

מה קובע את כושר ההרמה וכושר הנשיאה?

המפרט הטכני של מנופים קובע את כושר ההרמה ואת כושר הנשיאה שלהם. עגורן חוליות טיפוסי יכול להגיע ללא תמיכה לגובה של 80 מטרים, וניתן להוסיף משקולת נגד של 16 טון ולהרים עד 18 טון למרחק של עד 70 מטר מהציר.

כושר הנשיאה של עגורן תלוי בחוזק החומרים מהם הוא מורכב, בחוזק בניית הזרוע הארוכה ובכמות משקל הנגד. זו הסיבה שכל עגורן פועל לפי חוק שוויון המומנטים.