מערבל בטון

מכשירים וכלים לעבודה עם בטון

השימוש בבטון נפוץ בענף הבנייה והשיפוצים. על מנת לנצל את יתרונות הבטון יש צורך במכשירים וכלים מיוחדים כמו מערבל בטון, צבע לבטון ומסור יהלום. הנה כל מה שכדאי לדעת עליהם

מערבל בטוןבטון מורכב כיום מתערובת של צמנט, חול, חצץ ומים וניתן להשתמש בו לצרכים רבים. בענף הבנייה הוא משמש להקמת מעטפת דירות ובניינים, בעוד במרחב הציבורי הוא נפוץ גם עבור סלילת כבישים ודקורציה. הבטון מתאפיין ברמה גבוהה של עמידות וחוזק ולכן הוא גם מחייב שימוש במכשירים וכלי עבודה ספציפיים.

הנה למשל כמה מכשירים וכלים שמזוהים מאוד עם בטון:

מערבל בטון

הכנת התערובת של צמנט חול, חצץ ומים מתבצעת בתוך מערבל בטון ייעודי. את התערובת מובילים לאתר הבנייה במערבל בטון על מנת לשמור עליה גמישה. רק לאחר שעה עד 10 שעות נוטה התערובת להתקשח ולאבד את התכונות הפלסטיות שלה. זה גם השלב בו היא מתקשה והופכת לבטון החזק המוכר לנו.

משאבת בטון

במקרים בהם לא ניתן להעביר את התערובת לאתר הבנייה באמצעות מערבל בטון משתמשים במשאבת בטון. המשאבה פועלת כמו כל משאבה אחרת, רק שהיא מתאפיינת בשימוש בצינור עבה במיוחד. הפעלת המשאבה יחד עם כמות מסוימת של מים מונעת מהבטון להתייבש ולגרום לסתימות.

צבע לבטון

רק סוגים מסוימים של צבע יכולים להתאים לצביעת משטחי בטון. הצבע אמור להגן על הבטון ולהישאר עמיד גם בפני תנאי מזג אוויר קשים במיוחד. בסלילת כבישים למשל משתמשים בצבע לבטון שמאפשרת תנועת כלי רכב בלי לגרום להחלקות, ולרוב הוא מספק גם הגנה מפני כימיקלים, דלקים, שמנים ושחיקה. הצבע מיועד לבטון חדש או כזה שכבר נצבע בעבר ואין צורך בשכבת קישור מסוג פריימר על מנת ליישם אותו.

מסור יהלום

מסור עם דיסק יהלום לא משמש לייצור הבטון, אך הוא נפוץ לצורך חיתוך וליטוש שלו. מסור יהלום הוא היחיד שמסוגל לחתוך קירות בטון ומשטחים עבים במיוחד. החיפוי של הדיסק עם אבקת יהלום מתאים לחיתוך של כל סוגי הבטון ובחלק מהדגמים ניתן להשתמש בו גם לטובת חיתוך של בטון מזוין.

מה הקשר בין בטון והליקופטר?

מכשיר בשם "הליקופטר" מיועד להחלקת בטון ומתאים עבור מי שרוצה להשתמש בבטון כפתרון חיפוי דקורטיבי. החלקת בטון מתבצעת לאחר הכנת השטח ויציקה של הבטון לפני שהוא מתייבש. ההליקופטר בנוי ממדחף גדול עם להבים ממתכת שמסתובבים על יציקת הבטון, מסייעים לקבל את הגימור המבוקש ומשרים בצורה דרמטית את המראה הסופי. בשלב האחרון מורחים שכבת הגנה מפני שחיקה והופכים את הבטון לרצפה דקורטיבית.

לסיכום, המאפיין המשותף לכל המכשירים והכלים לעבודה עם בטון הוא עמידה בסטנדרטים מחמירים של בקרת איכות. אלו כלים נפוצים שמשמשים אנשי מקצוע רבים בתעשיית הבנייה.