מה עדיף לבחור – פרקט או ריצוף רגיל?

בשנים האחרונות, הפופולריות של הפרקטים היא עובדה – אם בעבר הריצוף הרגיל, בדמותן של הבלטות השונות היה השולט בשוק, הרי שהיום יש ממש חלוקה שווה בין שתי השיטות הנ"ל. כמובן שזה מעלה לא מעט שאלות עבור אנשים שצריכים כיום לבחור את הריצוף עבור לבית שלהם. ההתבלטות בין ריצוף רגיל לבין ריצוף באמצעות פרקט היא ידועה, ורבים כבר עסקו בה בעבר. בכל זאת, אנו נסקור לכם כמה מהקריטריונים הבולטים, כדי שתבינו במה כל שיטת ריצוף עדיפה, ומה יכול להתאים לכם יותר.

שימו לב לכל הקריטריונים:

  • עמידות – נתחיל בקטגוריה החשובה ביותר והיא העמידות של הריצוף. באופן עקרוני, ריצוף רגיל נחשב לעמיד במיוחד, ולעמיד ביותר שאפשר להעלות על הדעת, בזכות החומרים שמהם הוא עשוי. עם זאת, חשבו מאד לזכור כי פרקט אולי נחשב עמיד פחות אבל זה לא שהוא לא עמיד כלל. משך החיים הממוצע של פרקט ללא פגמים עומד כיום על עשור לפרקטים הפחות איכותיים, ואף 20 שנה ויותר לפרקטים מהסוג האיכותי. זה גם הזמן לציין שאם אתם בוחרים בפרקט מעץ טבעי, הרי שאם הוא נשחק – אפשר לשייף ולחשוף שכבה חדשה. אפשרות זו לא קיימת כלל בריצוף רגיל שאם הוא נשבר או נסדק – צריך להחליפו.
  • מחיר – בקטגוריה הזו, אין ספק שהפרקט מנצח. זהו בעצם המהפכה שהפרקטים הביאו לעיצוב הבית. הריצוף הרגיל הוא יקר משמעותית יותר מהפרקטים. חשוב לציין שאפילו אם מדובר על פרקט מעץ טבעי, שנחשב יקר יחסית – הוא עדיין זול יותר מריצוף רגיל. כאשר אנו סוקרים את הפרקטים מסוג למינציה שהם מלאכותיים – המחירים כבר צונחים באופן משמעותי, ואי אפשר להתעלם מהפער.
  • היכן למקם? – תלוי מאד בחדר שאתם מעוניינים לרצף. שימו לב שאם אתם רוצים לרצף את המטבח או חדר האמבטיה שלכם, ככל הנראה הריצוף הרגיל יהיה עדיף. נכון שיש פרקטים עם עמידות מיוחדת למים אך הם יקרים במיוחד – בעוד שפרקט הPVC הוא אכן מהווה תחליף זול בחלק מהמקרים, אנשים רבים עדיין לא מוותרים על הריצוף המסורתי הרגיל שהם מכירים. עם זאת, לחדרים אחרים בבית כגון חדר השינה והסלון – נראה שהפרקט מהווה שיטה עדיפה ונוחה יותר.
  • מראה – זה כמובן עניין של טעם אישי. אין ספק שהסיבה שאנשים רבים אוהבים להתקין פרקט בבית שלהם, זה המראה הטבעי שלו, החיבור השורשי שלו לטבע, ואפילו אם זה פרקט למינציה – הוא עדיין מספק לנו את המראה הטבעי. לריצוף הרגיל מראה מלאכותי יותר, אך כמובן קשת צבעים רחבה במיוחד, ולכן יש מי שמעדיפים אותו.

אז מה בעצם עדיף?
אפשר לראות שלא פעם, זה באמת עניין של העדפה אישית. שקלו היטב את כל הקריטריונים שהובאו לפניכם, ואנו בטוחים שתוכלו לבחור בריצוף הטוב ביותר.