מה משתלם יותר: לרכוש בית מקבלן או לתכנן בית עם אדריכל?

Building Contractor on Site

רכישה של בית היא הצעד החשוב ביותר שנבצע בחיים. במאמר הבא נציג את ההבדלים בין בית מקבלן לבין תכנון מול אדריכל וננסה להבין מה עדיף

ההחלטה כיצד לרכוש בית דורשת חודשים ארוכים של הכנות, השוואות ואיסוף נתונים. זו החלטה קריטית שיש לה משמעות כלכלית ופסיכולוגית. הרכישה היא אחד הצעדים החשובים שנבצע בחיים וכדאי לקחת בחשבון את כל השיקולים הנלווים. האפשרויות הרלוונטיות העיקריות הן רכישה של בית מקבלן או לחילופין קניית מגרש ותכנון בית לבד מול אדריכל.

השאלה איזו אפשרות משתלמת יותר תלויה בפרמטרים הבאים:

א. ייעוד הנכס – אם המטרה היא לקנות דירה למגורים עבור משפחה מרובת ילדים, יכול להיות שעדיף להתנהל מול אדריכל ולהציג רשימה מסודרת של דרישות סגורות. מנגד, בדירה להשקעה יעדיפו רוב הלקוחות להעביר את התשלום לקבלן ולהמתין עד קבלת המפתח.

ב. תקציב – תכנון בית עם אדריכל מלווה לעיתים קרובות בהוצאות בלתי צפויות שאינן מגולמות בתקציב המקורי. הסיבה לכך היא שתמיד יש שינויים שרוצים לבצע, אם בהמלצת האדריכל ואם על בסיס החלטה עצמאית. שינויים אלו פחות רלוונטיים אצל קבלן והם בכל מקרה קשים יותר ליישום – למרות שתמיד אפשר להתעקש. המסקנה היא שבתקציב מוגבל עדיף לפנות לקבלן, בעוד בתקציב גמיש דווקא אדריכל יעניק תמורה משתלמת יותר.

ג. לוח זמנים – בנייה באופן עצמאי צפויה לארוך זמן רב ולהיתקל בבעיות. בנייה כזו מחייבת את בעל המגרש להישאר עם אצבע על הדופק, להאיץ באנשי המקצוע ובעלי המלאכה ולעקוב גם אחר האדריכלי בעצמו. לעומת זאת, ברכישה דרך קבלן ניתן ליהנות משקט נפשי מסוים ורק לערוך ביקורת תקופתית אחת לכמה חודשים.

טיפים להתנהלות נכונה ברכישת דירה

מלבד האמור לעיל, יש כמה טיפים שכדאי להכיר טרם ההחלטה מאיזה קבלן לקנות בית או כיצד למצוא עבורו את האדריכל המתאים:

א. השתמשו בייעוץ אדריכלי – לא משנה אם אתם מחליטים לקנות בית מקבלן או לרכוש בעצמכם את המגרש, אל תוותרו על היתרונות של ייעוץ אדריכלי. הזמינו אדריכל מטעמכם כדי לבדוק את תכניות הבנייה של הקבלן וכדי להמליץ על שינויים פנימיים במבנה.

ב. תכנון על הנייר – כל החלומות שלכם יכולים לקבל ביטוי על הנייר מבלי שתצטרכו לשאת בהוצאות. נצלו זאת בשלב מוקדם גם מול הקבלן וגם מול האדריכל. בקשו לראות את התכניות בצורה מסודרת ורק לאחר מכן החליטו על לוח זמנים לפעול הויישום.

ג. חשמל ואינסטלציה – כמו בתחומים אחרים, גם בכל הקשור לבנייה אין להסתכל על הקנקן אלא על מה שיש בתוכו. אל תקלו ראש בנושא של חשמל ואינסטלציה ורדו לפרטים הקטנים כדי להימנע מהפתעות.

לסיכום, אין דרך אחת לקנות בית ולכן השוואה בין קבלן לאדריכל תלויה בעיקר בכם.