רכישת דירה מקבלן

מה חשוב לדעת לפני רכישת דירה מקבלן

רכישת דירה מקבלןהאם אתם מעוניינים לקנות בקרוב דירה יד ראשונה מקבלן? זהו כמובן צעד חשוב במיוחד. בין אם הדירה משמשת אתכם למגורים, ובין אם זו השקעה להמשך, הרי שזו רכישה בסכום שאיננו נמוך, והרכישה יכולה להשפיע על חייכם באופן ניכר – לחיוב או לשלילה זה כבר תלוי בכם. אז איך יודעים שעושים עסקה משתלמת? מהם הדגשים דווקא כשרוכשים דירה מקבלן? ממה צריך להיזהר במיוחד? מהן הנקודות שדורשות מכם תשומת לב מיוחדת? הנה כמה דברים שחשוב לדעת רגע לפני שחותמים על החוזה:

כל הבדיקות והדברים שצריך לעשות

  • בדיקות משפטיות – רצוי מאד לפנות בהקדם אל עורך דין מקרקעין, על מנת שיבצע עבורכם כמה וכמה בדיקות שונות בטרם ביצוע הרכישה. בין השאר, עורך דין מקרקעין יבדוק את המצב המשפטי של הקרקע – שהיא איננה משועבדת, איננה נמצאת תחת איום של עיקול, וכן שהיא עברה תהליך של היוון ממנהל מקרקע ישראל. עורך הדין גם יבחן היטב שיש אכן התאמה מוחלטת בין הרישום בחלקה ובגוש כפי שהקבלן מציג – לבין איך שהדבר רשום בטאבו ברשות המקומית. כך אתם כבר תדעו שאתם עוסקים עסקה עם קבלן הוגן שפועל לפי חוק.
  • בדקו את נושא האחריות – כשחותמים על חוזה לרכישת דירה מקבלן, כדאי גם לשים לב לאחריות שיש לקבלן על תיקונים שונים. יש לוודא שהחוזה מגדיר במדויק מהו משך הזמן שבמהלכו הקבלן אחראי לפצות אתכם על ליקויים שונים בדירה. על אילו ליקויים מדובר? קילופים בקירות, ליקויים בצנרת,  בעיות בדוד,  בעיות בריצוף, חיפוי בעייתי בריצוף, ועוד בעיות נוספות. שימו לב! משך זמן האחריות על כל אחד מהליקויים הללו משתנה. משך האחריות יכול לנוע בין שנה לבין שבע שנים – תלוי מאד בסוג הליקוי שנמצא. כדי למנוע מחלוקות בהמשך – ודאו כי החוזה מגדיר במפורש גם את משך תקופת האחריות לכלל הליקויים.
  • חיבור לתשתיות – עוד נושא שחשוב מאד לשים לב אליו, הוא שהקבלן חיבר אתכם לכל התשתיות, ושהחיבורים הללו כבר כלולים במחיר הסופי שאתם משלמים עבורו. יש קבלנים שלא מחברים את המבנים לתשתיות בסיסיות של מים, חשמל וגז. כשאתם באים בטענות, הקבלן אומר שהוא לא חייב אתכם על כך, ולכן גם לא עשה זאת – ואתם כעת צריכים להתעסק עם מכשול בירוקרטי קשה מאד. עדיף לחסוך זאת מראש, ופשוט לוודא שהקבלן מבצע מראש את כל החיבורים. ודאו זאת עוד בשלב מוקדם, כדי שלא תיתקעו עם דירה ללא חשמל ומים יום לפני חתימת החוזה.

ומה עוד כדאי לזכור לסיום?

באופן כללי, רכישת של דירה מקבלן היא צעד טוב ונכון, אבל הבעיה המרכזית היא שלא תמיד אנחנו יודעים מה המוניטין של הקבלן. רצוי מאד אפילו לחפש באינטרנט את שם הקבלן, לוודא ששמו לא נקשר בכל מיני פרשיות ושערוריות שונות, וגם לבחון את הפרויקטים הקודמים שהוא ביצע.