טיפול בשפכים

מהם העקרונות שקיימים כיום לטובת טיפול בשפכים תעשייתיים?

אחד מן הנושאים החשובים ביותר כיום בכל מה שקשור להגנה על הסביבה ותברואה ובריאות הציבור, הוא הנושא של טיפול בשפכים תעשייתיים. השפכים התעשייתיים הם מגוונים מאד, ועל אף שנהוג לקבץ אותם לעתים לקבוצה אחת – הרי שיש ביניהם הבדלים רבים מאד. אולם כולם אכן מחייבים טיפול, כי אחרת הם עלולים לזהם הן את האדמה והן את האוויר. אז מהם העקרונות שמובילים כאשר יש צורך לטפל בשפכים הללו?

כמה מהעקרונות החשובים

● הפרדה בין סוגים של שפכים – ראשית, כאשר מדברים על טיפול בשפכים תעשייתיים צריך כאמור לזכור, שיש הבדלים בין סוגי השפכים. ישנם השפכים הנדיפים באוויר – ויש השפכים שהם מומסים בתוך המים – ולכל אחד מהם סיכון נפרד משלו. בתוך כל קטגוריה יש גם לעשות הפרדה בין השפכים שהם אורגניים לבין אלו שהם אינם האורגניים, ואף לעשות חלוקה נוספת בין שפכים שהם פריקים מבחינת ההרכב הכימי שלהן (כלומר אפשר לנטרל בהם את המרכיב הבעייתי), לבין כאלו שהם אינם פריקים.
● סקירת כל השיטות – לכל שיטה של טיפול בשפכים תעשייתיים יש יתרונות ויש חסרונות. יש למשל שיטות שנחשבות לזולות יחסית למימוש, אבל הן לעתים מופרעות בעקבות חומרים שיש בשפכים שהן לא יודעות להתמודד איתם. יש שיטות שמתאימות למשל לפירוק של חומרים שאינם פריקים ויכולות להתמודד איתם היטב – אבל עלות התפעול שלהם היא יקרה מאד ונחשבת למורכבת מאד. אם כן, אין שיטה אחת מושלמת – וחובה לבצע תמיד שקלול בין כל הנתונים כדי להחליט מה תהיה השיטה לטפל בשפך כזה או אחר.
● כמויות – עוד היבט שיש לשקול בעבודות של טיפול בשפכים תעשייתיים, הוא ההיבט של הכמויות. יש שיטות של טיפול שנחשבות לאיכותיות, אך מותאמות רק לכמויות קטנות באופן יחסי – כמו למשל שיטות של פירוק ביולוגי או איוד. שיטות אחרות לעומת זאת, יכולות להתמודד גם עם כמויות גדולות.

זה דורש תכנון מקיף

לסיכום הסוגיה, הטיפול שנעשה בשפכים תעשייתיים תמיד דורש בחינה מעמיקה ומדוקדקת. מצד אחד יש לא מעט שיטות, אך מצד שני דווקא בגלל זה – חובה לחשוב על כך לעומק, כדי שתוכלו לבחור בשיטה או בשיטות שמותאמות אליכם.

טיפול בשפכים