במות הרמה

מהם אמצעי הבטיחות לעבודה עם במות הרמה?

עבודה בגובה עם במות הרמה-

מחייבת שימוש באמצעי בטיחות מסוימים המאושרים על ידי המוסד לבטיחות וגיהות. בנוסף, חשוב להפעיל את הבמות רק על ידי עובד שקיבל הדרכה מתאימה ומונה לכך בכתב.

תפעול במות הרמה הוא נושא מורכב שמחייב הקפדה על כללי בטיחות מחמירים. חשוב להישמע להוראות היצרן לפני שמתחילים לעבוד עם הבמות ועל כל עובד מוטלת אחריות אישית. מעבר לכך, החוק קובע שנהג של במה מתרוממת ניידת נדרש לעבור הכשרה. עליו להחזיק ברישיון נהיגה דרגה 1 ולקבל כתב מינוי והדרכה.

אלו אמצעי הבטיחות הנדרשים לעבודה בגובה עם הבמות:

א. רתמת בטיחות – האמצעי החשוב ביותר הוא רתמת בטיחות. יש לאבטח את העובד בכל זמן העבודה בגובה באמצעות אחת המערכות הקיימות בענף. אפשר לעשות זאת עם חיבור הרתמה למערכת בלימת נפילה, מערכת מיקום ותמיכה המשולבת במערכת לבלימת נפילה ומערכת למניעת נפילה. המערכות צריכות להיות תקינות ושלמות ולהיבדק על פי התקנה ואופן העבודה המבוצע.

ב. בגדי מגן – גם בגדי מגן יכולים לסייע לביצוע עבודות בגובה על במות הרמה ובמקרים מסוימים אפילו להציל חיים. אמצעי הבטיחות המומלצים בהקשר הזה כוללים כפפות, כובע, מכנס ארוך וחולצה עם שרוולים ארוכים.

ג. חפצים וכלים – אמצעי הבטיחות מתייחסים בין היתר לכלים שבהם משתמשים על מנת לבצע עבודה בגובה. אסור לקשור את הבמה לנקודה כלשהי בסביבת העבודה, אך חשוב מאוד לוודא שכל החפצים הציוד והכלים לא יוצאים מתחומי השטח. את כלי העבודה מחזיקים באופן בטוח למניעת נפילתם כלפי מטה.

במות הרמה

 

 

 

 

 

 

איך מתפעלים במות הרמה?

רשימת אמצעי הבטיחות אמורה לסייע לעובד לתפעל את הבמות. אסור להעמיס על במות הרמה מעבר לעומס העבודה הבטוח, יש לבדוק מראש את מספר העובדים המקסימאלי וחשוב לשים לב למשקל הציוד כפי שנקבע על ידי היצרן לכל דגם בנפרד. אסור להשתמש בבמה מחוץ למעטפת המגבלות שלה, גם אם משלבים אמצעי בטיחות משוכללים. אין לקדוח חורים בבמה ולהשתמש בה להרמה או הורדת מטענים או כמשענת. חל איסור על הרמת אדם מחוץ למשטח העבודה ויש להימנע ממגע עם חומצת המצברים.

היכרות עם איזור העבודה ותכנון הפרויקט הם תנאי בסיסי לשמירה על הבטיחות. יש לוודא שהמשטח עליו עומדת הבמה יציב וקשיח, לנקות אותו משמנים או חפצים ולפרוס את כל המייצבים כדי לפלס את הבמה. אין להתיר לאנשים אחרים מלבד העובדים לנוע מתחת לבמה ואסור להשתמש בסולם או באמצעי הגבהה אחר על גבי הבמה כדי להגיע למקום גבוה יותר.

לסיכום, הקפדה על כללי הבטיחות היא חלק בלתי נפרד מתחזוקה ותפעול של במות הרמה. כללים אלו מלווים את העובדים מהרגע הראשון של ההסמכה וההדרכה, ועד תום הפרויקט ועמידה בדרישות השונות של עבודה בגובה.