מהי מדה מתפלסת ?

מדה מתפלסתמדה מתפלסת היא מושג מקצועי מתחום הבנייה והבטון, והוא מתקשר לפילוס. מדה מתפלסת היא למעשה חומר אבקתי שנועד ליישר ולפלס משטחים, על מנת להניח עליהם חיפוי או ריצוף. החומר האבקתי שמתייבש במהירות, לאחר שבא במגע עם מים, מאפשר את פילוס המשטח עליו יש צורך להניח מרצפות, או לחפות אותו בכל צורה אחרת, ובכך הוא מסייע לבניית רצפה ישרה. כיום מיישמים מדה מפולסת כמעט בכל רצפה, על מנת לפלס אותה לפני שמניחים את חיפוי האריחים עליה. ללא פילוס תהיה הרצפה עקומה ומסוכנת להליכה.

כיצד זה עובד?

מדה מתפלסת עבה הינה תערובת גרגרית יבשה, ולאחר שמערבבים אותה עם מים היא מתייבשת ומתקשה. לאבקה זו יש כמה תכונות מיוחדות העושות אותה מתאימה לפילוס משטחי בטון, על ידי כך שהן מסייעות לה להתיישר ולהתאזן בקלות כאשר יוצקים אותה ומיישמים אותה על משטח כל שהוא. השימוש בחומר זה אינו מצריך מכשירים מיוחדים או כלים מיוחדים על מנת לגרום לחומר להתפלס, ולכן כל כך נוח לעשות בו שימוש על מנת ליישר ולהחליק בטון או כל משטח אחר. כאשר יוצקים רצפת בטון מוחלק לדוגמה, יש צורך במכשיר שמכונה הליקופטר, על מנת ליישר ולהחליק את הבטון לפני שהוא מתייבש, ולא כך במדה מתפלסת, שאינה זקוקה למכשירים או כלים כדי להתפלס וליישר כל משטח.

התכונות הללו, של מדה מתפלסת, הפכו אותה למאד פופולארית כמצע לריצוף מכל הסוגים ולא רק לריצוף אריחים. חומר זה משמש כמצע לחיפוי רצפות במגוון חומרים כגון:

  •          בטון
  •          אריחים
  •          שיש
  •          גרניט
  •          קרמיקה
  •          שטיחים מקיר לקיר
  •          פרקטים
  •          PVC

כיום ניתן למצוא מדה מתפלסת מיוחדת שמשמשת כריצוף עמיד מאד בפני התבלות ושחיקה עבור צרכים מסחריים במשטחים גדולים במיוחד.

היתרונות של מדה מתפלסת

השימוש הנפוץ במדה מתפלסת אינו נובע רק מתכונות הפילוס שלה. לחומר זה כמה יתרונות נוספים ולא פחות חשובים. בינהם ניתן למנות את העובדה שהחומר המיושם על המשטח הינו מאד דק יחסית והוא אינו תופס נפח מיותר. מדה מתפלסת היא בעובי של כמה מ"מ ועד 30 מ"מ, היא מאד מהירה להכנה, ממהרת להתייבש, ולאחר יום או יומיים ניתן לדרוך עליה, ולהמשיך בעבודות הבנייה ללא כל עיכובים. לחומר זה עמידות מאד גבוהה כתוצאה מתכונות פיזיקאליות שונות, והוא מעולה ליישור משטחי בטון שהפכו בשנים האחרונות למאד מבוקשים עקב הטכנולוגיה של בטון מוחלק, בטון צרוב וכדומה.

סוגים שונים של מדה מתפלסת

בנוסף ליתרונות החומר, כפי שנמנו למעלה, ניתן לקבל את החומר הזה בסוגים שונים בהתאם לצרכים המדוייקים של הבנייה. יש מדה מפולסת המיועדת לרצפת בטון, ויש המתאימה כתשתית לחימום רצפתי, לריצוף חשוף וכדומה. יש מדה מתפלסת על בסיס צמנט שנחשב מעולה לסוגים שונים של חיפויים ויש על בסיס גבס המתאים במיוחד לחימום תת רצפתי ולהנחת אריחים. יש מדה מתפלסת עמידה בפני שחיקה, שמיישמים אותה כריצוף עצמו במחסנים ובמבני תעשייה מסוגים שונים.

הנחת מדה מתפלסת

אם אתם זקוקים ליישור ופילוס משטחים בעזרת מדה מתפלסתמדה מתפלסת יש לעשות זאת עם חברה המתמחה בעבודות מסוג, זה על מנת לקבל את התוצאות הרצויות. יישום חומר זה מצריך מיומנות ומקצועיות רבה על מנת לקבל את המשטח המפולס כמו שצריך, כדי שניתן יהיה לחפות אותו בצורה המדוייקת לאחר מכן. חברות המבצעות עבודות אלה הן חברות שנותנות מגוון שירותים מקיפים בתחום הריצוף לרבות בטון מוחלק לכל צורך.