מדוע זה חשוב לבצע ניקוי של שפכים ושל חומרים מסוכנים?

 

לא מעט פעולות שאות אנו מבצעים – בין אם בבית שלנו, במקומות העבודה שלנו, במקומות הבילוי, בשטחים חקלאיים, ועוד – כולן מייצרות שפכים. לעתים, נלווים לשפכים הללו גם חומרים מסוכנים שונים – במיוחד אלו אשר יוצאים מן המפעלים. במקרים הללו, חובה לדאוג לפינוי יעיל של השפכים הללו, ניקוי שלהם, וכמובן פינוי והטמנה מתאימה של החומרים המסוכנים במקומות המורשים. כל אלו תקנות אשר קבע המשרד להגנת הסביבה. עם זאת, אפשר שאתם שואלים את עצמם מדוע בעצם הפינוי של השפכים והחומרים המסוכנים הוא חשוב כל כך? אמנם כבר משמם אפשר להבין שהחומרים המסוכנים הם בעייתיים – אבל בפועל, מה הסכנה בהם?

 

להבין את ההשלכות של החומרים והשפכים

  • הרעלה בקרקע – קודם כל, אחת הבעיות הרציניות עם חומרים מסוכניםפינוי חומרים מסוכנים ועם שפכים מסוגים שונים הוא שאם לא מנקים ומפנים אותם, הקרקע עלולה להזדהם. כבר היו מקרים לצערנו של חדירת החומרים והשפכים לקרקעות, והתוצאה הייתה מהירה בתוך ימים בודדים בלבד: כלל הצמחייה במקום מתה, בעל יחיים שבאו במגע עם הקרקע חלו ומתו אף הם, ומכאן קצרה מאד הדרך לפגיעה גם בבני אדם. פינוי וניקוי של השפכים עם החומרים המסוכנים, יכול למנוע זיהומים בקרקע, ושומר עליה היטב.
  • מניעת אדים מסוכנים – ישנה ופעה של חומרים מסוכנים אשר מתפוגגים ומתנדפים באוויר. הדבר לא יוצר את זיהום האוויר הרגיל – אלא ממש סכנה של שאיפת אוויר רעיל לכל דבר ועניין, וישנה רשימה שלמה של חומרים מתנדפים שהם מסוכנים במיוחד. כמובן שרק פינוי וניקוי של השפכים עם החומרים הללו, יכול למנוע הרעלות כאלו.
  • חדירה לתשתיות המים – סכנה אפשרית נוספת היא חדירה של שפכים מזוהמים ושל חומרים מסוכנים לתוך תשתיות המים הנקיים שיש בארץ. כמובן שיש הפרדה עקרונית בין שתי התשתיות הללו, אבל יש בכל זאת תמיד סיכון לחדירה שלהם. הסיכון הנ"ל יורד באופן משמעותי, כל עוד מקפידים גם על פינוי וניקוי של השפכים וסילוק החומרים המסוכנים.

 

ומי מבצע את העבודות הללו?

לרוב, חברות עם רישיון מאיתם מבצעות את הניקוי והפינוי של השפכים והחומרים המסוכנים, ושי להן גם מתקנים ייעודיים לנושא, וניסיון מקצועי רב.