למה משמשות דלתות אש?

מערכות גילוי אש מסייעות למנוע התפשטות שריפה במבנה והן מאפשרות פינוי מהיר וחילוץ יעיל. דלתות לא שייכות לקטגוריה של אמצעי גילוי אש, אלא מבצעות את תפקידן לאחר שפורצת שריפה. הדלת בנויה ממתכת ומחומרים עמידים בפני אש:

  • פלדה
  • גבס עמיד באש
  • ורמיקוליט (מינרל פילוסיליקטי)

אפשר לזהות את ההבדלים בין דלת רגילה לבין דלתות אש לפי החלק הפנימי. דלתות המיועדות לסייע במניעת התפשטות שריפה כוללות שני משטחים מתכתיים. המשטחים ממוקמים על שני צידיה הדלת, כאשר ביניהם ישנו חלל בידוד. תפקידו של חלל הבידוד הוא לשמור על צד אחד של הדלת קר גם במהלך שריפה. בצורה כזו מאפשרת הדלת פתיחה ולעיתים היא גם כוללת ידית בהלה. הידית מספקת מילוט נוח גם כאשר הדלת לכאורה סגורה.

האם דלתות אש מחליפות מערכות לכיבוי וגילוי אש?

לא מומלץ להסתפק רק בדלתות אש או לוותר עליהן לחלוטין לטובת מערכות כיבוי וגילוי אש. הסוד לרמה גבוהה של בטיחות אש הוא שילוב בין המערכות. מערכות גילוי וכיבוי אש נועדו לאפשר מילוט של אנשים מהמבנה במקרה של שריפה, בעוד הדלתות מספקות את האפשרות לבצע את המילוט ללא נזקים לחיי אדם. בנוסף, הדלתות מביאות לידי ביטוי את היכולות שלהן בצורה אופטימאלית כאשר הן משולבות עם מערכות אוטומטיות לכיבוי אש: ספרינקלרים, כיבוי בגז וכן הלאה.

כיום ישנה אפשרות להתקין מערכות גילוי וכיבוי אש יחד עם דלתות אש במחיר אטרקטיבי. מערכות מן הסוג הזה מאפשרות התאמה של מערכות שונות ומערכות פינוי ושחרור עשן. מערכות גילוי אש וכיבוי אש מוכיחות את עצמן במצבי חירום, הן נפוצות בסוגים רבים של בניינים ולעיתים קרובות הן אפילו מותקנות על פי חוק.

לסיכום, אפשר לראות באופן בירור את החלוקה בין התפקידים השונים של מערכות גילוי וכיבוי אש. מערכות גילוי אש ועשן מאתרות את השריפה עם היווצרותה, מערכות כיבוי אש מטפלות בשריפה בפועל ומערכות טיפול באוויר נועדו לאפשר מילוט של אנשים בזמן השריפה. הדלתות הן חלק בלתי נפרד מהמערכת ויש להן תפקיד משמעותי.