ונטה

כיצד נשמור על סירקולציה ואויר נקי בבית?

כשאנחנו חושבים על זיהום אוויר, אנחנו נוטים לחשוב על זיהום שנגרם כתוצאה מפעילות מפעלי תעשייה או בתי מלאכה ופחות על זיהום אוויר ביתי. עם זאת, בשנים האחרונות ניתנת יותר ויותר התייחסות בתחום הבנייה לזיהום אוויר ביתי. בהקשר זה, יש להכיר את המושג "תסמונת הבית החולה" המתייחס לרמת הזיהום הביתית.

זיהום האוויר הביתי הוא תופעה מסוכנת שבאה לידי ביטוי בבית לא מאוורר, בו תחושת המחנק וחוסר התנועה של האוויר יכולות להוביל לא רק לכאבי ראש אלא גם לסחרחורות, מחלות במערכת הנשימה ועוד. המאמר שלפניכם ידון בנושא בהרחבה תוך התייחסות לפתרון אפשרי: ונטה. תגלו כיצד באמצעות בדיקות תקינות וכמה צעדים פשוטים, ניתן לשמור על האוויר שאנחנו נושמים נקי.

ההבדל בין מפוח לבין ונטה

אחת הדרכים היעילות והפשוטות ביותר לשמור על סירקולציית האוויר בבית, בדגש על חדרים סגורים ולא מאווררים, היא פשוט התקנה של ונטות באזורים הבעייתיים. ההבדל בין ונטה לבין מפוח הוא שוונטה ניתן להתקין רק במסגרת מסוימת של הקיר או החלון ואילו מפוחים ניתן מפוח ונטהלהתקין גם בתוך מערכת צינורות. בדרך כלל, מפוחים מתאימים יותר למפעלים שבהם במהלך תהליך הייצור או העיבוד נפלטים לאוויר חומרים רעילים מסוגים שונים; אדי חומרים כימיים, עשן ואבק תעשייתי. הוונטות מתאימות לשימוש ביתי ולאוורור של מרתפים. לכן, במידה והקמתם בית מלאכה קטן או סטודיו לציור במרתף, ייתכן כי דווקא מפוחים ישרתו אתכם טוב יותר.

אוורור של חדר האמבטיה

חדר אמבטיה לא מאוורר עלול להוביל במהרה להצטברות עובש, שמהווה לא רק מפגע אסתטי כי אם גם מפגע בריאותי לכל דבר ועניין. לפיכך חשוב לאוורר את חדר האמבטיה לאחר כל מקלחת, לדאוג לייבש את הקירות הרטובים במקלחות לא מאווררות ולהתקין כמובן ונטה לאמבטיה, שתשמש אתכם בימי החורף הקרים בהם השאיפה היא לשמור על החלונות סגורים במשך כמה שיותר זמן במהלך שעות היממה.

במידה ואתם סובלים מהצטברות של עובש, חשוב שלא להניח לו להתפשט. את העובש יש לשייף ביסודיות ולהשלים את המלאכה על ידי מריחת חומרים מונעי הצטברות של עובש במקומות המועדים לפורענות.

הסרת אבק מאזורים אסטרטגיים

גם בתים נקיים מאוד עלולים להכיל שאריות של אבק שמתפזרות באוויר במהלך החורף, כשהבית סגור ואטום. חלקיקי האבק נשאפים למערכת הנשימה ועלולים לגרום לפגיעה חמורה במערכת הנשימה של הדיירים ובמיוחד של תינוקות, פעוטות וקשישים. על מנת לוודא כי בבית לא יישאר אבק מומלץ לשים לב לאזורים הבעייתיים –

  • מתחת לתנור החימום
  • מעל הלהבים של מאוורר התקרה
  • מעל, מתחת ובין התריסים של פתחי האוורור והוונטות
  • מאחורי הווילונות, בדגש על וילונות כבדים
  • שטיחים, ספות וכריות

בדיקות תקופתיות

ונטה לא תקינה עלולה לגרום הרבה יותר נזק מתועלת. על כן, מעבר לניקוי התדיר והשגרתי, חשוב לדאוג לבדיקות תקינות יסודיות אחת לכמה חודשים, בהתאם לסוג הוונטה ותדירות השימוש. בדיקות תקינות תקופתיות צריכות להתבצע רק על ידי חברה המתמחה בתחום.