נוטוריון ברמת גן

כיצד מיסוי מקרקעין מעלה את ערך הדירה?

בכדי להבין מה הקשר בין מיסוי מקרקעין לבין העלייה בערך הדירה, חשוב להבין מלכתחילה מה המשמעות של מיסוי זה. חוק מיסוי שבח מקרקעין נגזר עוד מהחוק המנדטורי בנושא. החוק קובע, שכאשר אדם מוכר דירה אשר בבעלותו, עליו לשלם בין השאר מס שבח מיוחד, שנקרא מיסוי מקרקעין. מדוע? ההנחה היא שכאשר אדם קנה את הדירה – ערך הקרקע היה בסכום מסוים, בעוד שכעת, ערך הקרקע עלה בוודאות, ולכן הוא גוזר רווח על העסקה, ומכאן למדינה יש את הלגיטימציה לבקש ממנו לשלם את המס הנ"ל. אז מה הקשר בין המס לבין העלייה בערך הדירה?

 

מתי נשלם מיסוי מקרקעין?

●       ערך הקרקע עלה – כאמור, אנו נדרשים לשלם מיסוי מקרקעין במקרה של מכירת דירה, מתוך ההנחה שערך הקרקע עלה. לרוב, יש לכך אחיזה עגונה היטב במציאות, ואכן ערך הקרקעות בישראל רק הולך ועולה, שכן כמות האוכלוסיה גדלה, אך כמובן שאין עוד קרקעות, וקצב ההפשרה הוא אטי למדי, וממילא יש ביקוש לקרקעות באזורים ספציפיים. מכאן אפשר גם לקבוע מחיר דירה אטרקטיבי יותר עבורכם, בהנחה שיהיה לו ממילא ביקוש גם במחיר גבוה.

●       לגיטימיות להעלאת השווי – הקונים כמובן, יודעים שאתם נדרשים לעתים לשלם את מס המקרקעין, ולכן יש לגיטימיות ברורה לכך שאתם צריכים לגבות סכום גבוה יותר על הדירה – שכן לא כל הסכום ילך לכיסכם, וחלק אתם נדרשים לשלם למדינה. עם זאת יש לזכור שהמס הוא פרוגרסיבי, ולא תמיד כדאי לגבות מחיר גבוה מידי.

●       האם תמיד יש מס? לא תמיד עליכם לשלם את מס המקרקעין! בחוק מיסוי מקרקעין נקבע למשל, שאדם שמשתמש דירה למגורים, וזו דירתו היחידה, והוא מוכר אותה – פטור מכך. יש עוד הקלות לקבוצות שונות כגון נכים או עולים – אם כי אתם עדיין רשאים לגבות מחיר גבוה יותר על הדירה בשל עליית ערך הקרקע.

 

לעקוב אחרי התקנות

כפי שאתם רואים, הנושא של מיסוי הקרקע הוא נושא שנראה קצת סבוך – אך הוא גם ברור יותר לאחר הסבר קצר. להסברים נוספים, מומלץ כמובן לפנות לגורם מקצועי בתחום.