כיצד לקנות נכון קרקע חקלאית להשקעה?

קרקע חקלאית להשקעה במושבה יבנאל

כיום, אחת האפשרויות העומדות למעוניינים בהשקעה לטווח הרחוק היא קניית קרקע חקלאית. אם גם אתם שוקלים לרכוש קרקע חקלאית להשקעה, בתקווה שעם הפשרתה תוכלו למנף את ההצלחה לצורך בנייה פנינת נדל"ן, הנה כמה נקודות שעליכם לקחת בחשבון, טרם הקנייה.

לוקיישן, לוקיישן, לוקיישן

אחד הפרמטרים החשובים ביותר שיש לקחת בחשבון לפני קניית קרקעות להשקעה הוא כמובן עניין מיקומו של המגרש. ככל שהם יהיו קרובים יותר לאזורי בנייה, ולעורקי תחבורה ראשיים, כך יש סיכוי גדול יותר שהליך השינוי שלה אכן יקרה. עם זאת, מומלץ לבדוק האם אין בסמיכות לקרקע הרצויה גורמים שונים העלולים לעכב את הליך ההפשרה, למשל – שינוי בקווי המתח של החשמל, אזור תעשייה וכיו"ב.

טיימינג זה עניין של תזמון

כאשר רוכשים קרקע חקלאית לצורך השקעה, חשוב לדעת כמה זמן ייקח עד להפשרת הקרקע – הליך שעלול להיגרר על פני שנים רבות. כדאי לזכור שבתקופת ההמתנה עד להפשרה, לא תזכו לתשואה, בניגוד לאפיקי השקעה אחרים, למשל – השכרת דירה קיימת.

מסדר זיהוי

מיהם בעלי הקרקע החקלאית שאתם מעוניינים לפגוש? ודאו שאתם רוכשים קרקע עם זכויות בעלות ולא זכויות חכירה בקרקעות מדינה. למה? כיוון שמינהל מקרקעי ישראל קבע כי במידה וישנה ייעודה של הקרקע שרכשתם, תופסק החכירה, והיא תוחזר לידיו (לאחר שתקבלו פיצויים). לעומת זאת, אם תקבלו קרקע בבעלות פרטית, תהיה לכם שליטה רבה יותר על קידום ההפשרה, תזכרו לתשואה גדולה יותר, ותיהנו מחופש יחסי מכבלי הבירוקרטיה. קרקעות אלה הן פחות נפוצות, ולכן חשוב להיעזר בעורך דין על מנת לברר בדיוק את תנאי החוזה שעליו אתם עומדים לחתום.

תשלומים למדינה

קניית מגרשים בצפון, במרכז או בכל מקום אחר, היא עניין לא פשוט, ולו רק בגלל תשלום המיסים שגורם למבוכה רבה בקרב לא מעט מהרוכשים. רק חישוב מס שבח מקרקעין המשולם לקופת המדינה והיטל ההשבחה, הם עבור רוב האנשים כמו ביטויים בסינית. לצידם, מתווספים גם ביטויים כמו "הפקעות", "פרצלציה", אשר מגבירים את תחושת החרדה. ובכל זאת, קניית קרקעות חקלאיות הן פעולה שגרתית, אשר מתרחשת מדי יום ביומו.

ליווי צמוד של עורך דין מקרקעין, יכול לאפשר לכם לוודא שאתם עושים עסקה נכונה. הוא יפנה אל לשכות המקרקעין, ויוודא שאין מגבלות כלשהן, אשר עלולים להפריע לעסקה ויפה אתכם לרשות הדרושה על מנת לוודא מה יעלה בגורל השטח שמסביב לחלקה שבה אתם מעוניינים.

  • המאמר נכתב באדיבות עו"ד ונוטריון מוסל יעקב | מושב יבנאל | 052-2423887