טרנדים חדשים בבנייה

Plasterer at work

תחום הבנייה עובר בשנים האחרונות לא מעט שינויים ובין היתר ניתן לראות עוד ועוד בתים מבוץ, בתים ממכולות וכמובן בתים מעץ. במאמר הבא נרחיב על כך ונציג את היתרונות והחסרונות של כל אפשרות

המודעות לאיכות הסביבה והעלייה ביוקר המחיה גורמים לרבים לחפש אחר פתרונות מגורים אלטרנטיביים. השימוש בבטון או בגבס אינו מספק את צרכי הלקוחות, בעיקר כאשר השיקול הכלכלי עומד בראש סדר העדיפויות. כתוצאה מכך החלו לא מעט טרנדים חדשים בבנייה להופיע בישראל וגם במקומות אחרים בעולם. טרנדים אלו נשענים על ביקוש מצד לקוחות פרטיים, כמו גם על טכנולוגיה מתקדמת המאפשרת ניצול של חומרי גלם מגוונים.

הטרנד לא קיים רק בישראל והוא נפוץ באירופה, בארצות הברית ובמדינות נוספות. שינויים בענף הבנייה נוטים לחלחל באיטיות יחסית, אולם את ההשפעות אפשר לראות כבר היום. קבלנים מסורתיים נדרשים לבצע התאמות ולהעניק ללקוחותיהם אפשרויות בחירה. רק כך ניתן להבטיח עמידה בדרישות ולהמשיך לשרת את צרכי קהל היעד.

בוץ, עץ או מכולה: יתרונות וחסרונות של כל אפשרות

משפחות המתחילות לבנות את ביתן מחומרי בנייה חדשניים יכולות להתעניין בכל אחת מהאופציות הבאות:

א. מכולות – זהו הטרנד המפתיע ביותר של עולם הבנייה המודרני. השימוש במכולות בתור פתרון למגורים עונה על מספר צרכים בעת ובעונה אחת. ראשית, מכולות מיוצרות כידוע מפלדה או מתכת ולכן הן נחלדות עם השנים. המרת מכולות תובלה למגורים עוזרת לשמור על איכות הסביבה והיא מונעת זיהום. שנית, זול מאוד להפוך מכולה לבית מגורים וזאת מבלי לוותר על דרישות דקורטיביות, אסתטיות וכדומה. הבעיה היחידה היא שיש צורך בשמירה על עקרונות בנייה נכונים שיבטיחו בידוד אקוסטי, סירקולציה של אוויר ופינוי חום.

ב. בוץ – בית מבוץ נבנה למעשה מחומרי גלם טבעיים המגיעים מהאדמה. זהו טרנד שחוזר לקדמת הבמה גם בשל שיקולים כלכליים וגם בשל ביקוש מצד זוגות צעירים, המחפשים אחר פתרון מגורים זמין ונגיש. חומרי אדמה משמשים בעיקר להקמת קירות הבית ולאחר מכן נהוג להוסיף אליהם חומרי בניין אחרים לצורך חיזוק, תמיכה ועיגון. גם כאן היתרונות הם מחיר זול ובידוד תרמי ואקוסטי, אולם החסרון הוא חוסר התאמה לתנאי שטח מסוימים.

ג. עץ – זו אפשרות קלאסית שזוכה לאחרונה לעדנה מחודשת. השימוש בעץ תמיד היה מקובל עבור בניית בתים, אולם נדמה כי כעת הוא משפיע גם על תחומים אחרים בבנייה, עיצוב ואדריכלות. היתרונות של עץ הם בידוד תרמי ואקוסטי, תחזוקה פשוטה ועלות נמוכה של חומרי גלם. החסרונות הם עמידות מוגבלת בפגעי מזג האוויר ואי עמידה בקריטריונים מסוימים של בטיחות באש.

לסיכום, תחום הבניין מגוון מכפי שנהוג לחשוב ובזכות האפשרויות החדשות הוא הופך להיות גם חסכוני ואקולוגי. כדאי לקחת זאת בחשבון כשבונים בית ולהבין את היתרונות והחסרונות.