דוד שמש

טעויות נפוצות בלקיחת משכנתא

לקיחת משכנתא היא ככל הנראה ההחלטה הכלכלית המשמעותית ביותר בחיינו הבוגרים

אם אתם חיים על הירח ואתם לא לגמרי יודעים מהי משכנתא ומהי חשיבותה בעולם שבו אנחנו חיים, נפתח בהסבר קטן ונפרט כי משכנתא היא למעשה הלוואה לטווח ארוך, הניתנת לנו ממסגרות של בנקים עבור רכישה של נכס. הנכס הזה, שברוב המוחלט של המקרים יהיה בית או דירה, הוא למעשה ממושכן לבנק ונמצא בבעלות הטכנית שלו עד אשר אנחנו מסיימים את תשלום המשכנתא שלנו – שבמרבית המקרים יהיה גדול מאוד ויתפרש על שנים רבות מאוד. בהתחשב בכך, ברור מדוע לקיחת משכנתא ורכישה של דירה היא ההחלטה הכלכלית המשמעותית ביותר בחיים שלנו – ואנחנו צריכים לעשות זאת בצורה המדודה והנכונה ביותר ולוודא שכל צעד שאנחנו מבצעים הוא צעד נכון מבחינה כלכלית, שנוכל לעמוד בו לאורך זמן. ועדיין, יותר מדי אנשים מקבלים החלטות לא נכונות ומבצעים טעויות מהותיות ביותר בלקיחת המשכנתא שלהם – ואנחנו כאן עם הטעויות הנפוצות.

כמה טעויות נפוצות מאוד שהרבה מאוד אנשים מבצעים כשהם לוקחים משכנתא

  • הסתמכות על יועץ הבנק – הטעות הראשונה והנפוצה ביותר מתרחשת כאשר אנשים מדברים עם מי שמנסה למכור להם משכנתא – יועץ המשכנתאות של הבנק – כמו שמדברים עם סמכות מקצועית בלתי תלויה. ובכן, אין כל ספק כי יועץ הבנק הוא איש מקצוע ברמה גבוהה שמבין במשכנתאות לעומק ויודע לתת לכם עסקה טובה – אבל אתם צריכים לשאול אתכם האם האינטרס שלו זה לעשות את זה והאם אתם יכולים לסמוך על מישהו שמנסה למכור לכם משהו.
  • בחירת ביטוח משכנתא – ביטוח משכנתא הוא פרט מחייב בלקיחת משכנתא כיום, ואתם צריכים לבחור בצורה הנכונה ביותר את מסגרת הביטוח המתאימה להשקעה כלכלית עצומה זו. גם כאן, ללכת אוטומטית על האופציה שהבנק מציע לכם זה לא רעיון טוב בהכרח, וכדאי לבחון עוד אפשרויות ולהבין איך ניתן לצמצם עלויות.
  • חוסר בתכנון נכון – משכנתא היא הלוואה שניתנת לאורך זמן רב מאוד על סכום כסף רב מאוד, ולכן את הפירעון שלה צריך לתכנן בצורה נכונה לאורך שנים רבות, תוך התחשבות בשינויים ביכולת ההשתכרות ובבניית מסלול מתאים. כשלא עושים זאת, ובונים מסלול שלא מתאים לשינויים השונים בחיינו ולצרכים השונים שלנו – אנחנו חוטאים כלפי עצמנו בתשלום המשכנתא שלנו לאורך שנים.

לקיחת משכנתא היא לא עניין של מה בכך – תכננו את הצעדים שלכם בצורה נכונה ומדודה

לא בכל יום לוקחים משכנתא. למעשה, מדובר באחת מהחלטות החיים המשמעותיות ביותר – כזו שמחייבת אותנו לאורך שנים רבות מאוד וכזו שכדאי שנקבל בצורה הנכונה ביותר לאור זאת. משום כך, כאשר אנחנו לוקחים משכנתא אנחנו צריכים להיות בטוחים שאנחנו עושים את הדברים נכון, מתייעצים עם אנשי מקצוע איכותיים בתחום וחותמים על המשכנתא רק כאשר כל התנאים מתאימים לנו באופן אידאלי.