טיפים לתכנון כיווני חלונות בבית

חלונות אלומיניום מציעים יתרונות בולטים כמו עיצוב מגוון, תחזוקה קלה, שמירה על איכות הסביבה, עמידות לשנים רבות וחיסכון בהוצאות התקנה. יחד עם זאת, על מנת לנצל את היתרונות של חלונות מן הסוג הזה יש להשקיע בתכנון הכיוון. לכיוון החלונות יש השפעה משמעותית על איכות החיים של הדיירים. כדאי לשקול את ההבדלים בין כיווני חלונות לפי צרכים אישיים, להביא בחשבון את ההשלכות האסתטיות ולהתייעץ עם אנשי מקצוע במקרה של דילמה או התלבטות.

חלונות לבית

ראשית, יש להכיר את המונחים הבולטים שתורמים בעת תכנון כיווני חלונות בדירה. כיווני הדירה הם הכיוונים שאליהם נפתחים החלונות וגם הויטרינות או המרפסות. שנית, רצוי להבחין בין כיוון החלונות לבין כיוון האוויר. דירה עם שני כיווני אוויר מחייבת תכנון של חלונות הנפתחים לשני כיוונים, לעומת דירה עם שלושה כיווני אוויר וחלונות לשלושה כיוונים שונים וכן הלאה.

הבדלים בין כיווני אוויר

אלו המאפיינים העיקריים של כיווני אוויר שונים:

א. צפון – כיוון אוויר צפוני הוא מוצל וקריר יותר, אין בו קרינה ישירה של השמש והוא מהווה יתרון עבור בתים פרטיים במדינה חמה כמו ישראל.

ב. מזרח – חלונות אלומיניום הפונים לכיוון מזרח יכניסו כמות גדולה של אור בשעות הבוקר אך לאחר מכן הם יאפשרו הצללה נעימה.

ג. דרום – בכיוון אוויר דרומי ישנה כניסה של חום המקל על חימום הבית בחורף, אך בקיץ הוא תורם לעלייה בטמפרטורות.

ד. מערב – קרינה ישירה על חלונות אלומיניום הפונים מערבה מתקיימת רק לקראת שקיעת השמש. ההמלצה היא למקם את החלונות בכיוון הזה בחדרי השינה.

מלבד בחירת כיווני חלונות, אפשר להשתמש באמצעי הצללה. היתרון של אמצעים אלו הוא מתן מענה על צרכים פונקציונאליים ואסתטיים עבור דיירי הבית לאורך זמן, תוך עלייה בערך הנכס.

מאמר הוגש באדיבות חברת א.ש אלומיניום – מערכות אלומיניום מתקדמות בע"מ