חשיבות אטימת הרצפה לפני התקנת פרקט

רטיבות מתחת לריצוף עץ מתפשטת במהירות, גורמת נזק למבנה ומעודדת התפתחות של אוויר לא נקי. במאמר הבא נסביר מדוע חשוב לאטום היטב את הרצפה לפני התקנת פרקטים וכך למנוע עוגמת נפש

איטום יסודי של הרצפה מונע בעיות נזילות ורטיבות. הבעיות נובעות בדרך כלל מצנרת לא תקינה, אך הן עלולות להיות תוצאה של סיבות אחרות כגון:

–          בלאי במבנים ישנים

–          חלודה

–          הצטברות אבנית ועובש

–          חדירת מי גשמים

למרות שלל הסיבות הגורמות נזילות ורטיבות, ההתמודדות עם תופעות מן הסוג הזה היא תמיד איטום מקצועי. כיום ניתן לטפל בבעיות של רטיבות ונזילות גם אחרי שהן נחשפות, אולם עדיף למנוע אותן מראש.

איטום רצפה לפני התקנת פרקט

ההיבט הבריאותי של עבודות איטום

חשוב לבצע איטום של הרצפה לפני התקנת פרקט כדי למנוע התפשטות מיקרואורגניזמים המעדיפים אקלים לח וחמים. אקלים כזה קיים בחללים בהם יש רטיבות בדרגות שונות והוא משפיע על איכות החיים באופן ישיר. בנוסף, האקלים ורמת הלחות מעודדים התפתחות של עובש ופטריות ולאחר מכן מראה לא אסתטי, ריחות לא נעימים ונזקים לריאות ולמערכת הנשימה.

ההיבט הבריאותי של עבודות איטום מסביר מדוע כדאי לבצע אותן מוקדם ככל האפשר. לא מומלץ לחכות עד הופעת כתמי הרטיבות על הריצוף. יש לבצע את האיטום באופן מקצועי ולהתקין ריצוף עץ על תשתית מתאימה ויבשה. משטח העבודה צריך להיות יבש לחלוטין והטמפרטורה בחדר חייבת להיות מינימום 18 מעלות. את ההתקנה מבצעים רק בתום סיום עבודות השיפוץ או הבנייה והיא מיועדת לכל סוג של רצפה ישרה:

–          בטון

–          אריחים

–          PVC

למה כדאי לשים לב כאשר מבצעים את עבודות האיטום?

איטום אמור למנוע רטיבות בדירה או במרפסת, כמו גם למנוע חלחול של מים מכל סיבה אל הדירה שמתחת לריצוף. איכות הבנייה של המבנה משפיעה על הצורך באיטום וקובעת את דרגת החומרה של רטיבות או נזילות. כאשר מבצעים עבודות איטום לפני התקנת פרקטים כדאי לזכור מספר כללי מפתח. ראשית, רטיבות בתקרה, בקיר או מתחת לריצוף לא מעידה על מקור הבעיה. לפעמים מקור הרטיבות שונה לחלוטין מהמקום בו מזהים אותה. יש להיעזר באיש מקצוע לצורך איתור מקור הרטיבות ולהימנע מפתרונות איטום מקומיים או זמניים.

שנית, איטום עם חומרי מריחה ללא טיפול בתשתית אינו מספיק. איטום כזה לא צפוי למנוע את חדירת המים או החלחול שלהם מתחת לדירה, הוא יקר ולעיתים קרובות גם לא יעיל. זהו פתרון זמני ואין סיבה לבזבז עליו זמן או כסף.

לסיכום, נזקי מים בפרקטים נגרמים בין היתר בשל היעדר עבודות איטום לפני ההתקנה. כדאי מאוד לבצע את האיטום ולהקפיד על התקנה על גבי משטח עבודה יבש לחלוטין. לחות ורטיבות אינם מיטיבים עם הריצוף ואף יוצרים נזקים בריאותיים.