בדיקת מז"ח

חשיבותה של בדיקת מז"ח בבניין מגורים

בכל בניין בישראל, לפי החוק, כל עוד אין הפרדה מוחלטת בין התשתית של מערכת כיבוי האש לבין התשתית של מערכת מי השתייה, חובה להתקין מערכת מז"ח. התפקיד של מערכת זו הוא כשמה – למנוע זרימה חוזרת. אחת הסכנות היא שכאשר משתמשים במי הכיבוי, חלק מהמים יחזרו אחורה לבסיס התשתית – אלא שאלו מים מזוהמים, שאם הם יתערבבו במי השתייה שלנו – הדבר עלול לגרום לנזקים בריאותיים משמעותיים מאד. כמובן שהתקנת המערכת באה למנוע זאת, אלא שלפי החוק, חובה לבדוק את המערכת הזו אחת לשנה, כדי לוודא שהיא תקינה ,שכן מערכת לא תקינה, שקולה למערכת שלא מותקנת כלל. אז מה המצב בישראל, ועל מה יש להקפיד?

מצב חירום שדורש פעולה מיידית

בדיקת מז"ח

  • הבעיה בבניינים המשותפים – התברר כי בישראל, יש בעיה רצינית בכל מה שנוגע לבדיקות של מז"ח בפרט, ובדיקת מערכות הכיבוי והמים בכלל, בכל מה שקשור לבניינים משותפים. בעוד שבמוסדות הציבור, וכן בבתים פרטיים יש הקפדה ניכרת על הבדיקות הנדרשות, הרי שבבנייני מגורים משותפים, ביותר מ2/3 (!) מכלל המבנים לא התבצעה אף בדיקה – לא למערכות כיבוי האש, לא תשתית המים, ולא למערכות המז"ח.
  • מדוע הבדיקה לא התבצעה ? – הסיבה לכך שבדיקת המז"ח לא בוצעה היא פשוטה יחסית – בבניין המשותף, זוהי האחריות של כלל הדיירים, וליתר דיוק – של ועד הבית. אולם באופן טבעי, כמו שקורה כאשר האחריות משותפת לכולם – דווקא אז, אף גורם לא באמת נוטל את היוזמה ומבצע את כל הבדיקות הנדרשות .יודגש שהבעיה של אי-בדיקה בבניינים לא שמורה אך ורק למערכות מז"ח, אך במקרה שלפנינו, מדובר ממש על מקרה חירום. יש לזכור שהמשמעות של מערכות מז"ח שאינן תקינות היא אחת ויחידה – זיהום של המים, וכתוצאה מכך זיהום של כל הדיירים בבניין. זה מסוכן מאד, ולכן חשוב מאד לקחת אחריות.
  • אז איך מזמינים את הבדיקה? – זוהי החובה של ועד הבית להזמין את הבדיקה אשר תתבצע אחת לשנה. מומלץ בחום גם קודם לכן לרדת למאגרי המים של הבניין ולבדוק את מצבם. אפשר שאתם תגלו שהמצב הוא בעייתי עוד הרבה יותר, ויש צורך באנשי מקצוע נוספים שיבואו לבדוק את המצב. אך בסלך הכללי המצב נראה תקין, פונים לבודקי המז"ח, שפועלים ברישיון של המשרד להגנת הסביבה. הם יבצעו את הבדיקה, ויחזירו לכם תוך זמן קצר תשובה. אפשר שתגלו שהמערכת תקינה לגמרי, ואם היא לא תקינה – כמובן שהם יבצעו את התיקונים הנדרשים במערכת.

התעלו מעל למחלוקות

כאשר צריך לתקן את מערכות המז"ח יש דיירים שמתנגדים לכך – משום שהדבר כרוך בהוצאה כספית שלהם, ומבחינתם, לעתים אין בכך צורך. אולם, חשוב לציין שעל כולם להשתתף, ורצוי מאד שכל הדיירים יתעלו מעל למחלוקות – משום שיש לכך השלכות מרחיקות לכת על הבריאות של כולם.