בנייה ידידותית לסביבה

חקיקה ותקנים בנושא פינוי פסולת בניין

פסולת בניין נוצרת כחלק מתהליכי הבנייה, הסלילה או השיפוץ, ולה חלק גדול בהיקף ייצור האשפה הכללי. פסולת זו שונה מפסולת ביתית רגילה, והיא מכילה תוצרים של חלקי ריצוף, חומרי איטום, אביזרי זיגוג, צנרת ישנה ועוד. מאחר ופסולת זו שונה חשוב מאוד כי הטיפול בה ייעשה בצורה מיוחדת במינה, וחשוב אף למחזר אותה על מנת שלא להעמיס כמויות גדולות של אשפה. בעשור האחרון פינוי פסולת בניין ומחזורה קיבלו התייחסות מיוחדת של הרשויות המקומיות והמדיניות, על מנת לפתור בצורה מוצלחת ביותר את תהליך הזיהום.

פינוי פסולת בניין בארץ

במהלך השנים קבלנים שונים השליכו פסולת בניין בשולי הערים, באופן בלתי מסודר, מה שיצר מצב בו נופים שונים אשר נפגעו, ונוצרו מפגעים בריאותיים שונים, אשר הפכו שטחים לבלתי ניתנים לניצול. הרשויות המקומיות החליטו לנקוט פעולה בעניין, על מנת לצמצם את שפיכת הפסולת בצורה פרטית באזורים שונים, ויצרה תקנות אשר מחייבות את הקבלנים לתאם עם חברות פרטיות לצורך פינוי פסולת בניין לאתרים המורשים, ואף למחזר חלקים גדולים מן האשפה.  בנייה ידידותית לסביבה

חוקים ותקנות שונות

במסגרת התקנות והחוקים השונים אשר נחקקו בנוגע לפינוי פסולת בניין ניתן למצוא שתי תקנות עיקריות, ואלו הן:

  • למרות התקנות השונות שחוקקו הרשויות בנושא השלכת הפסולת במקומות מסודרים בהקדם, חברות רבות עדיין ממשיכות להשליך פסולת בצורה פיראטית במקומות אשר אינם מיועדים לכך. אי לכך עלתה הצעת חוק פרטית אשר תסדיר הקמה של מנגנונים לפינוי פסולת אשר יופעלו באמצעות עובדי הרשויות המקומיות על מנת לסייע לקבלנים.
  • ייצור פסולת הבניין רק הולך וגובר, ולכן פורסמו תקנות וחוקים אשר מחייבים את הקבלנים למיין את הפסולת אשר ניתנת למחזור, ולשלוח אותה לאתרי מחזור שונים על מנת לעשות בה שימוש חוזר בצורה יעילה.

 פינוי פסולת, למה זה חשוב?

אין עוררין על כך, כי פסולת בניין יכולה להוות מפגע תברואתי וסביבתי אם היא אינה מפונה בזמן, ועל כן חשוב מאוד להקפיד על קיום התקנות בנושא זה בצורה טובה.