מעקות זכוכית

התקן בישראל להתקנת מעקות זכוכית

התקנים בישראל

תקן 1142 בישראל מגדיר את סוג הזכוכית שאותה מתקינים במעקה זכוכית כזכוכית רבודה. המשמעות מרחיקת לכת והיא עשויה להשפיע על שורה ארוכה של היבטים:

מעקות זכוכית

א. עובי – העובי המינימלי של מעקות זכוכית לפי התקן הישראלי צריך להיות 10 מ"מ. לא ניתן להתקין מעקה שבו הזכוכית דקה יותר.

ב. סוג הזכוכית – החוק אוסר על שימוש בזכוכית מחוסמת לא רבודה. רק זכוכית רבודה נחשבת על פי המחוקק בתור בטוחה מספיק לצורך התקנת מעקות.

ג. צד האחיזה – תקן 1099 אוסר על זיגוג מעקה כאשר השמשה אחוזה בצד התחתון בלבד. כך מנסה החוק למנוע סיכוני בטיחות הנובעים מהשימוש השוטף במעקות זכוכית.

אנשי מקצוע בתחום הזכוכית מכירים היטב את התקן ונדרשים לעבוד על פיו. מבחינת הלקוחות, הדבר החשוב שיש לדעת מתייחס לזכוכית רבודה ולמאפיינים שלה. היות וזו הזכוכית היחידה המותרת להתקנה על גבי מעקות, היכרות עם תכונות הזכוכית יכולה לסייע לבחירת פתרונות עיצוב ובטיחות.

מהי זכוכית רבודה?

זכוכית רבודה היא זכוכית רב שכבתית המכונה גם טריפלקס. יש בה למעשה שלוש שכבות ומכאן נובע שמה. זכוכית טריפלקס, או במילים אחרות זכוכית רבודה, עשויה משתי שכבות של זכוכית המודבקות ביניהן באמצעות חומר פלסטי בשם PVB. ההרכב הייחודי של הזכוכית אותה מתקינים במעקות זכוכית גורמת לחלקיקים השונים להישאר דבוקים לחומר הפלסטי גם אחרי שהיא נופלת, נשברת או נסדקת.

החומר הפלסטי כולא את החלקיקים השונים של זכוכית טריפלקס וכך מונע את פיזורם. מצד שני, החוזק עצמו של מעקות זכוכית זהה לחוזק של זכוכית רגילה. כאן לא באים לידי ביטוי ההבדלים בין זכוכית רבודה מסוג טריפלקס לבין זכוכיות אחרות. זכוכית טריפלקס היא כמובן בטיחותית יותר ולא תישבר לרסיסים גם אם היא תיפגע, אולם היא מושפעת ממכות מזדמנות.

מומלץ לאמץ הרגלי בטיחות בעת השימוש הקבוע במעקות זכוכית בבית, במשרד, בעסק ובמקומות ציבוריים. התקן הישראלי מגדיר באיזה זכוכית מותר להשתמש, אך הוא לא מספיק לשמירה על בטיחות המשתמשים, בעיקר בקרב משפחות עם ילדים.