גג לאחר ביצוע זיפות

התאמת חומר האיטום לגג

 

כדי לאטום את הגג בצורה נכונה יש צורך לבצע הרבה בדיקות והכנות מקדימות, כדי שגג יהיה אטום באופן מושלם. מלאכה זו היא משימה לא פשוטה כמו שהיא נראית וכדי לספק הגנה מושלמת יש צורך באיטום מושלם בכל חלקי הגג. אחת המשימות החשובות ביותר היא בחירת החומרים, כאשר מעבר לבחירת החומר הטוב ביותר ביחס לשטח הגג ולסוג המבנה.

אי התאמה תיצור אי שלמות

אם חומר האיטום שמיושם על הגג לא יהיה תואם במאה אחוזים, ייתכן מאוד כי כל שכבת האיטום תיכשל בתפקידה. אפילו חלק לא אטום אחד קטן יכול לפגוע בגג כולו כאשר המים יכולים לחלחל דרך נקודה זו, כי כידוע לכולנו הם יפגעו בכל שטח הגג עם בוא הגשמים. גם אם שכבה זו תיושם באופן מלא, לא בטוח שהוא ישיג את המטרה כי השכבה עלולה להתנתק משטח הגג, בין אם הוא עשוי מבטון או מעץ. קבלן מנוסה ומקצועי יידע כיצד להתאים אותה בצורה טובה לסוג הגג ולהרכבו.

להתאים את השיטה לגודל הגג

עוד לפני שנדבר על הרכב הגג חשוב לזכור כי בחירת החומרים שיאטמו את הגג תלויה גם בסוג המבנה. אם מדובר על בית פרטי שרוצה להשקיע בחומרים אוטמים שיצליחו לשמור עליו עמיד ויבש לאורך זמן, הוא ככל הנראה יבחר ביריעות ביטומניות על פני הזפת, כיוון שהיא שיטה הרבה יותר עמידה והיא מחזיקה מעמד ליותר מעשור. לעומתה, זפת הוא חומר שיכול לאטום את הגג באופן זול משמעותית ולכן הוא נפוץ מאוד במבני תעשייה שמנסים לחסוך עלויות. חשוב לזכור שהזפת הוא חומר הרבה פחות אסתטי אך במבני תעשייה ובעסקים לא תמיד זה פרמטר רלוונטי.

האם רוצים להשתמש בגג לאחר מכן?

• אם תבחרו בשיטת היריעות הביטומניות סביר להניח שתוכלו להשתמש בגג אפילו אם לא תרצפו אותו. מדובר על אחת השיטות הטובות ביותר כי היא אסתטית מאוד וניתן לדרוך על היריעות בלי בעיה. לעומת זאת, שיטת זיפות הגגות תשחיר את הגג ולמעשה תיצור לא רק מפגע אסתטי לא פשוט לגג שעתיד להיות משומש למטרות מסוימות, אלא לא ניתן להקים עליה ריצוף וזה אחד החסרונות הגדולים שלה.

• חשוב לזכור שגם אם אתם לא רוצים להשתמש בגג בטווח הקצר, לא תרצו לפסול את האפשרות הזו בעתיד ולכן צריך לשקול זאת היטב. זיפות גגות למעשה תמזער את הסיכוי שתשתמשו בו אפילו אם לא תרצפו אותו.

להתאים את החומרים זה לזה

יכול להיות שעל הגג יש כבר חומר איטום כלשהו ולכן יש צורך להסיר אותו תחילה. זהו צורך הכרחי כיוון שחומרים אלו לא יסתדרו בהכרח זה עם זה ויש צורף לקשר אותם בשכבת יסוד מסוימת שנקראת לרוב גם שכבת קישור. אפשר להסיר את השכבה הישנה או למרוח חומרי קישור כדי שהן יתאימו, כאשר לרוב מומלץ לבחור בשיטה שמראש תתאים לסוג הגג. למשל, בגג בטון ניתן להתקין רק יריעות ביטומניות או לבצע זיפות גגות, כאשר איטום בהתזה מתבסס על אמולסיה ביטומנית גם הוא.

ומה עם שאר הגגות?

אז אמרנו שעל גג בטון אפשר לבחור בזפת או ביריעות הביטומניות אך מה עם גגות קלים? גם לגגות קלים מגיע להיות אטומים ולכן יש צורך להפעיל מחשבה בהתאם לחומר ולגודל הגג. למשל, גג איזכורית ניתן לאטום בשיטות שונות שיהיו יותר גמישות, כמו למשל פוליאוריטן או יריעות PVC. על גגות עץ ניתן גם להתקין יריעות ביטומניות להדבקה, הרי אי אפשר להלחים אותן, או לבחור בחומרים אוטמים נוזליים אחרים או איטום בחומרים גמישים יותר שנקראים 'מסטיק' אם רוצים לאטום נקודתית.